21 ezer gyilkosságot ismertek be kolumbiai militáns szervezetek
Közel 21 ezer gyilkosságot ismertek be a részleges amnesztia reményében a szélsőjobboldali Kolumbiai Egyesült Önvédelmi Erők (AUC) volt tagjai az "Igazság és béke" eljárás keretében, ám ez csak a jéghegy csúcsa - közölte kedden a kolumbiai vádhatóság.
A több mint 600 leszerelt zsoldos vallomása alapján az AUC 1987 és 2005 között mintegy 21 ezer gyilkosságot követett el - mondta Luis González, a vádhatóság "Igazság és béke" csoportjának vezetője. A vallomások ellenére eddig csak egyetlen embert ítéltek el, 14 pedig még vár a bíróság döntésére - tette hozzá. Egy vádhatósági forrás becslése szerint azonban a most bevallott emberölések csak a tizedét tehetik ki a félkatonai szervezet által elkövetett összes gyilkosságnak.
A volt zsoldosok vallomásaira azért kerülhetett sor, mert a 2005-ben hozott, "Igazság és béke" elnevezésű törvény szerint részleges amnesztiában részesülhetnek. E vitatott törvény szerint még az emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények esetén is legfeljebb nyolc év büntetést kapthatnak a szélsőjobboldali milíciáknak azok a volt tagjai, akik beismerő vallomást tesznek, és hajlandók jóvátenni az elkövetetteket. A kormány szerint ez az intézkedés nagyban elősegíti, hogy az AUC mintegy 32 ezer zsoldosa leszereljen.
Az AUC az 1980-as évek elején azzal a céllal alakult, hogy megvédje a földbirtokosokat a szélsőbaloldali gerilláktól. Egy vizsgálat körülbelül 246 ezer bűncselekményt ír a szervezet számlájára, amelyek között van kiskorúak besorozása, földművesek erőszakos kitelepítése, kínzás, emberrablás, nemi erőszak, rablás, legkevesebb 22 ezer ember eltűnése és sok ezer gyilkosság is.
Az ország egész területeit rettegésben tartó szervezet az évek során időnként drogkereskedelemmel is foglalkozott, vezető politikusok és katonatisztek elnéző támogatásával. A legfelsőbb bíróság egyébként egy másik vizsgálatot is folytat jelenleg, amely a félkatonai szervezetnek a parlamenti többség mintegy hatvan tagjához fűződő állítólagos kapcsolatait kutatja.