Elutasította az EU az uniós banki adatok kiadását Washingtonnak
Nem hagyta jóvá az Európai Parlament csütörtökön azt az átmeneti megállapodást, amely lehetővé tenné, hogy az Európai Unió tagországai az úgynevezett SWIFT rendszeren keresztül banki adatokat adjanak át az Egyesült Államoknak.
A terrorizmus, illetve a nemzetközi bűnözés elleni harc jegyében kidolgozott megállapodást múlt héten már az EP szakbizottsága is elvetette, előrejelezve a végső elutasítást. Amerikai illetékesek ugyanakkor a plenáris szavazás előtt arra figyelmeztettek, hogy egy negatív döntésnek súlyos következményei lehetnek a terrorellenen harcban folytatott nemzetközi együttműködésre.
Az uniós parlamenti képviselők a strasbourgi plenáris vita tanúsága szerint nem látták biztosítottnak a személyes adatok védelmét, emellett a kölcsönösség hiányára is hivatkoztak, és aránytalannak találták a rendelkezéseket.
A téma jelentéstevője, a holland liberális Jeanine Hennis-Plasschaert úgy fogalmazott, hogy a bankadatok felhasználása szükséges a terrorizmus elleni harcban, de az uniós tagországok kormányait képviselő "Tanács nem volt elég kemény” az adatvédelem terén. Ezzel az Egyesült Államok és az unió között már aláírt egyezmény nem léphet hatályba. Az EP 378 igen, 196 nem és 31 tartózkodó vokssal utasította el a megállapodást.
Az ideiglenes egyezmény lényege az lett volna, hogy Washington továbbra is használhatja az említett célra a világ pénzáramlásokat nyilvántartó legnagyobb adatbankja, a SWIFT információit.
A strasbourgi vitában a soros elnökség részéről részt vevő spanyol kormánytag, Alfredo Pérez Rubalcaba azt mondta, a terrorizmus finanszírozását nyomon követő program (TFTP) "értékes eszköz, amely lehetővé teszi a terrortámadások megakadályozását", az egyezmény pedig elegendő adatvédelmi garanciát tartalmaz.
A képviselők egyúttal arra kérték az Európai Bizottságot és a Tanácsot, hogy kezdeményezzenek tárgyalásokat egy új, hosszútávra szóló egyezmény megkötéséről. Rubalcaba szerint nagyon rövid időn belül nincs lehetősége új tervezet beterjesztésére, de pár hónapon belül esetleg már ismertetheti a képviselőkkel az amerikai féllel folytatott újabb tárgyalások eredményét.
Megjegyzendő, hogy az uniós tagországok között sem volt teljes az egyetértés a megállapodásról. A novemberi döntés idején több tagállam szintén adatvédelmi aggályoknak adott hangot. Másokkal együtt Magyarország is tartózkodott az erről szóló szavazáson.
Az amerikai rendszer már a terrorellenes fellépés 2001-es kiterjesztése óta működött, az unió ugyanakkor csak két évvel ezelőtt járult hozzá hivatalosan, hogy az Egyesült Államok e küzdelem hatékonyságának növelése érdekében európai adatokat is használhasson, és ezt szigorú feltételekhez kötötte.