2010. február. 02. 09:51 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 02. 09:40 Világ

Meghiúsult az iráni támadást szimuláló amerikai rakétakísérlet

Radarproblémák miatt meghiúsult az az amerikai rakétakísérlet, amelyben az egyesült államokbeli Kaliforniából indított nagy hatótávolságú rakéta nem talált el egy csendes-óceáni szigetről indított másik rakétát - közölte hétfőn az amerikai légi erő.

Ez volt az első eset, hogy az amerikai haderő iráni támadást szimulálva próbálta ki nagy hatótávolságú rakétavédelmi rendszerét.

A Vandenberg légi támaszpont honlapján olvasható közlemény szerint a megsemmisítendő rakétát a Marshall-szigetekhez tartozó Kwajalein-atollról bocsátották fel vasárnap. Elfogására nem sokkal később egy másik, nagy hatótávolságú rakéta indult Kalifornia középső partvidékéről.

Mindkét rakéta a terveknek megfelelően haladt, de egy tengerre telepített radar nem működött megfelelően, emiatt az elfogó rakéta elvétette a célt. Az ügyben vizsgálat indult, kiderítendő a radar hibás működésének okát - tartalmazta a közlemény.

A dokumentum szerint az SBX (Sea-Based X-Band Radar) rádiótechnikai állomás nem működött megfelelően. Az SBX fontos alkotóeleme az olyan - szárazföldről indított - elfogórakéták irányításának, amelyek az egyetlen védőpajzsot jelentik az Egyesült Államok számára a vegyi, biológiai vagy nukleáris töltettel felszerelhető rakéták ellen.

Az amerikai haderő először próbált ki egy iráni rakétatámadással szembeni védekezést. Korábban már gyakorolták egy feltételezett észak-koreai támadással szembeni védekezést. Az Egyesült Államok és szövetségesei mindkét ázsiai országgal vitában állnak azok atomprogramjai miatt.

Szakértők korábban ahhoz hasonlították a rakétavédelmi kísérlet nehézségi fokát, mint ha egy puskagolyót szeretnének eltalálni egy másikkal az űrben. Patrick O'Reilly tábornok, az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség vezetője még decemberben egy washingtoni tanácskozáson elmondta, a mintegy 150 millió dollárba kerülő kísérlet célja a Csendes-óceán felett megsemmisíteni a támadó rakétát, miközben a két rakéta összeadott sebessége meghaladja az óránkénti 27 ezer kilométert.

Hirdetés