2010. január. 15. 00:34 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 15. 00:36 Világ

Viták az egyetemi rangsorokról

Elégedetlen az EU az európai felsőoktatási intézményeknek a világ egyetemeit tartalmazó rangsorokban elfoglalt helyével, ezért saját értékelés készítésébe fogott. A HVG a listákat vetette össze.

A Sorbonne nevet nem ismeri a világ egyetemeit értékelő két nagy rangsor, sem az 500 legjobb egyetemet sorrendbe szedő sanghaji, sem a The Times Higher Education (THE) angol hetilap 200 intézményt tartalmazó indexe. Már önmagában ezt is szimbolikusnak tartották és nehezen fogadták a franciák – pedig Párizsban három jó hírű egyetem is használja a Sorbonne nevet –, azt pedig igencsak a szívükre vették, hogy mindkét nagy rangsorban mindössze a futottak még kategóriába kerültek felsőoktatási intézményeik.

A sanghaji Jiao Tong Egyetem és a THE szinte egy időben, 2003-ban illetve 2004-ben kezdte publikálni a világ egyetemeiről összeállított rangsorát. Ezekben az amerikai egyetemek taroltak, Európából legfeljebb néhány brit intézmény tudott velük lépést tartani. A franciák szerint ez az egyoldalú kép csak a rangsorkészítők hibája lehet, ezért úgy döntöttek, Paris Universitas néven létrehoznak egy olyan intézményt, amely reményeik szerint kutatási és oktatási teljesítménye alapján is a világ első egyetemei közé kerülhet.

Párizs emellett 2008 második felében, a francia EU-elnökség alatt rávette a tagállamokat, hogy készítsenek új, közös, összesített rangsort a világ egyetemeiről. Kezdeményezését sikerült is elfogadtatnia, így az EU 1,1 millió euróért megbízott egy német, holland, belga és francia egyetemekből és cégekből álló konzorciumot, hogy dolgozzák ki az új rangsor módszertanát.

A cikk teljes szövege a friss HVG-ben olvasható.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?