Hóesés: kritikus helyzet Németországban és Belgiumban
Beteljesültek az előrejelzések, szombatra bekövetkezett az előre megjósolt hókáosz Németországban. Hatalmas közlekedési káoszt okozott szombaton Belgiumban is az előző éjszaka kezdődött hóesés mind a közutakon, mind a légi forgalomban.
A több napja tartó fagy és hóesés után a helyzet tovább súlyosbodott, szerte az országban kora reggeltől újabb erős havazás kezdődött, amely még az esti órákban is tartott. Az időjárási viszontagságokat szinte mindenütt hatalmas szélvihar fokozta.
Az ítéletidő feltartóztathatatlanul tört utat magának a déli Bajorországtól és Baden-Württembergtől az ország középső részén keresztül egészen az északi tartományokig. A kora délutáni mérleg: több száz, súlyos sérülésekkel járó közlekedési baleset, a hó és a jég miatt árokba fordult autók tömkelege, hatalmas dugók, különösen a német-francia határon, ahol a kamionforgalom teljesen leállt. Az egyes helyeken a 100 kilométeres sebességet is meghaladó szél a havat az autók szélvédőjére fújta, a közlekedést rendkívüli módon megnehezítve.
Több helyütt teljesen megbénult a közúti és a vasúti közlekedés, és óriási fennakadások keletkeztek a légi közlekedésben is. A frankfurti nemzetközi repülőtér órákra szinte teljesen megbénult, délutánig több mint 200 járatot töröltek. A repülőtéren rekedt több ezer utast a környező szállodákban helyezték el. De az ítéletidó miatt számos járatot töröltek több más repülőtéren is, így a berlini Tegel és a Schönefeld repülőtereken is.
A lakosságot arra szólították fel, hogy lehetőleg ne keljen útra, és a hétvégét az emberek inkább otthonaikban töltsék. Enyhüléssel ugyanis a meteorológusok szerint a hét végén semmiképp nem lehet számolnia, sőt vasárnapra újabb havazást jövendöltek.
Az országot teljes egészében hótakaró borítja, amire hosszú idő óta nem volt példa. A szövetségi időjárási szolgálat szerint a hótakaró vastagsága egyes helyeken a 30 centimétert is meghaladja.
A helyzet súlyosságát jelzi: a német kormány az energiaszolgáltatókat arra intette, hogy készüljenek fel a rendkívüli helyzetre. A lakosságvédelmi, illetve katasztrófaelhárítási hivatal pedig azt tanácsolta a lakosságnak, hogy a szokásosnál nagyobb mennyiségű élelmiszert szerezzen be, és biztonsági okokból gondoskodjon az ivóvíz- és gyógyszerkészletekről, valamint áramkimaradás esetére gyertyákról is.
Németországban legutóbb a hetvenes évek végén volt hasonló ítéletidő.
Belgium: balesetek és káosz
A brüsszeli repülőtéren mintegy ötven járatot töröltek, további kétszer ennyi pedig jelentős késést szenvedett. A belga fővárostól mintegy 50 kilométerre levő Charleroi repülőterén - egyes fapados járatok kedvelt légikikötőjében - szintén volt számos késés, de járatot eddig nem kellett törölni.
A tartós havazás Liege környékén kezdődött, majd reggelre átterjedt egész Belgiumra. Nem messze Liege-től történt reggel az első olyan baleset, amely súlyos fennakadásokat okozott a közúti közlekedésben: egy tartálykamion keresztbe fordult az autópályán, és olyan nehéz volt eltávolítani, hogy két órán állt két sáv forgalma. A baleset következtében 700 liter fűtőolaj ömlött ki az úttestre.
Ezután délelőtt egymást érték a balesetek - főként Brabant tartományban - a havas, jeges utakon. Brüsszeltől nem messze délre egy autós halálos balesetet szenvedett, miután elvesztette uralmát járműve felett.
Brüsszelben is hallatlanul nehézzé vált a közlekedés, amit a média már pénteken megjósolt, amikor felhívta a figyelmet arra, hogy a belga fővárosnak nincs kidolgozott intézkedési terve a nagyobb havazások következményeinek kivédésére. Az óceán közelsége miatt hosszú évek átlagában viszonylag ritka a most tapasztalható nagy hideg és sok hó, ezért szinte senki nem készül fel rendesen ilyen helyzetekre. Nagyon sokan lustaságból a szélvédőn is csak "lőrésnyi" felületet vakarnak le, azon át "kémlelik" az utat, és úgy próbálnak araszolni, ilyenkor is nyári gumival, viszont - talán az Ardennek tájait leszámítva - csak keveseknek van rutinjuk a télies viszonyok közti vezetésben.
A szombat ráadásul a szokásos nagybevásárlás napja Belgiumban, nem csak a nagyáruházak, hanem lényegében minden üzlet nyitva tart estig. Az ünnepek végére megcsappant készletek feltöltését sokan erre a napra időzítették, így a főváros túlzsúfolt útjai szinte fuldokoltak a hatalmas tömegben csúszkáló autóktól.
Belgium tehát szombatra "átvette a stafétabotot" Hollandiától a téli közlekedési káoszhelyzet tekintetében. Hollandiában az előző napokban hullott több hó, de a hétvégére már az Amszterdam környékén autózók idegeit sem tépázták a végtelen torlódások, mint a hét első felében és közepén. Hollandia így lényegében már a tél örömeinek szentelhette a szombatot, és az országot sűrűn behálózó csatornák jegén mínusz tíz fokos hidegben is sorra rendezték az állóképességet alaposan próbára tevő hosszú távú korcsolyaversenyeket.