2009. november. 12. 11:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 12. 11:52 Világ

Titkos "fekete" börtönök működnek Kínában

Titkos, úgynevezett "fekete" börtönök működnek Kínában, ahová többségükben olyan vidéki embereket zárnak be, akik panaszt akarnak tenni a központi hatóságoknál valamely őket ért sérelem miatt - állította csütörtökön közzétett jelentésében a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet.

A HRW által idézett beszámolók szerint a titkos létesítmények állami irányítású szállodák, kórházak és pszichiátriai intézetek épületeiben működnek, s vidéki tisztviselők fizetik a fenntartásukat. Ezekben a börtönökben napokig, olykor hónapokig tartanak fogva embereket, köztük kiskorúakat is, így gátolva meg őket abban, hogy eljuttassák panaszukat az illetékes központi hatóságokhoz.

Kínában ugyanis pontrendszerrel díjazzák, illetve büntetik a vidéki tisztviselőket annak függvényében, hogy egy adott térségből hány panasz érkezik be a központi kormányhoz. Mivel a prémiumokat és előléptetéseket a szerzett pontok határozzák meg, a tisztviselőknek megéri pénzt áldozni a panaszosok megfélemlítésére - áll a HRW jelentésében, amely szerint a "fekete" börtönök "napidíja" 150-300 jüan (22-44 dollár) között mozog.

A New York-i székhelyű szervezet úgy értesült, hogy évente mintegy tízezer ember fordul meg a pekingi titkos létesítményekben, bár ebben a számban már azok is benne vannak, akiket már több alkalommal is fogva tartottak. A "fekete" börtönökben megfordult foglyok beszámolói szerint gyakran éheztetik, bántalmazzák a fogva tartottakat, az őrök esetenként alvásmegvonást is alkalmaznak.

"Ezeknek a titkos börtönöknek a létezése nevetségessé teszi a pekingi kormány nyilatkozatait a kínai emberjogi helyzet javításáról és a törvények tiszteletben tartásáról" - jelentette ki Sophie Richardson, a HRW egyik ázsiai képviselője, hozzátéve, hogy a kormánynak azonnal lépéseket kellene tennie a titkos börtönök bezárása érdekében.

A kínai külügyminisztérium szóvivője tagadta a HRW állításait. "Biztosíthatom önöket, hogy Kínában nem működnek titkos börtönök. Ha az emberek elégedetlenek a kormány munkájával, eljuttathatják panaszukat az illetékes hatóságoknak, amelyek a törvény szerint járnak el az emberek érdekeinek és jogainak védelmében" - mondta Csin Kang újságíróknak.

Hirdetés