2009. november. 04. 10:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 04. 11:12 Világ

Bloomberg harmadszor is New York polgármestere lett

A milliárdos Michael Bloomberg harmadszor is New York polgármestere lett a keddi választáson.

A független jelöltként indult Bloomberg, aki valószínűleg New York leggazdagabb embere, 13-szor több pénzt költött választási kampányára, mint demokrata párti ellenfele, William Thompson. Az Egyesült Államokban kedden kormányzóválasztást rendeztek Virginia és New Jersey államban; mindkét megméretést a republikánus jelölt nyerte meg. A CNN szerint ez intő jel Barack Obama elnök és a Demokrata Párt számára a jövő évi kongresszusi választások előtt.

Bloomberg - akinek a vagyonát a Forbes magazin 16 milliárd dollárra taksálja - 100 millió dollárt költött újraválasztására, míg ellenfele csak 7 milliót. Ez volt az eddig legdrágább választási kampány, amelyet egy amerikai jelölt saját zsebből finanszírozott. Ennek ellenére Bloomberg a vártnál kisebb, sovány győzelmet aratott, a voksok 96 százalékos feldolgozottsága mellett 50,5 százalékos volt az eredménye, míg Thompson a leadott szavazatok 46,2 százalékát szerezte meg. A demokrata jelölt népszerűbb volt a fekete és a hispán negyedekben.

Bloomberget korábban támadták, amiért a városi tanáccsal felülbíráltatta a két népszavazáson megerősített kétmandátumos tilalmat. Bloomberg korábban azt mondta, azért akar harmadszor is polgármester lenni, mert üzleti tapasztalatával ő képes kivezetni a várost a pénzügyi válságból.

Virginában és New Jersey-ben a kormányzóválasztásokon a Republikánus Párt szerezte meg azokat a független szavazatokat, amelyek kulcsszerepet játszottak Obama tavalyi győzelmében.

Republikánus elemzők az ellenzéki párt feltámadásáról beszélnek. A hagyományosan demokrata érzelmű New Jersey-ben Jon Corzine demokrata párti kormányzó, egykori Wall Street-i milliomos bankár szenvedett vereséget a republikánus Chris Christie-től. Virginiában pedig azután tudott nagy arányú győzelmet szerezni a republikánus Bob McDonnell, hogy az egykor a Republikánus Párt biztos bázisának számító szövetségi államban az utóbbi két kormányzóválasztáson a demokrata jelölt nyert, és a tavalyi elnökválasztáson is Barack Obama szerzett többséget.

Demokrata elemzők szerint a keddi kormányzóválasztások nincsenek hatással Obama támogatottságára és a 2010-es kongresszusi választásokra, mivel a szavazók elsősorban helyi kérdésekre és politikai személyiségekre koncentráltak. Exit poll felmérések szerint Virginiában a választók 55, New Jersey-ben 60 százaléka azt mondta, döntésében nem játszott szerepet Obama eddigi teljesítménye.

Robert Gibbs elnöki szóvivő közölte: a választások nem nagyon lesznek befolyással a Fehér Ház törvényhozási terveire, illetve a 2010-es választásokra. David Plouffe, Obama volt kampánymenedzsere  szerint a keddi megméretéseket három napon belül a legtöbben el fogják felejteni.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.