Ausztria Johannes Hahn kutatási minisztert jelöli EU-biztosnak
Johannes Hahn kutatás- és tudományügyi minisztert jelöli Ausztria az Európai Bizottságba - jelentették be kedden Bécsben a heti kormányülést követően.
Az 51 éves Hahn az osztrák kormányt alkotó két párt, a jobboldali Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) kompromisszumos jelöltjének számít.
Hetek óta zajlott a találgatás Ausztriában arról, hogy ki lesz az ország jelöltje az európai uniós biztosi tisztre. Eddig csak annyit lehetett tudni, hogy az ÖVP tesz javaslatot a jelölt személyére, s hogy ennek a pártnak a politikusai közül kerül majd ki. Az ÖVP leginkább Wilhelm Molterer volt pénzügyminisztert, volt mezőgazdasági minisztert, míg az SPÖ Benita Ferrero-Waldner jelenlegi uniós külügyi biztost részesítette volna előnyben.
Molterer mellett szólt, hogy bár uniós szinten újoncnak számított volna, tapasztalt agrárpolitikus, s hogy az agrárügyi mellett számos más biztosi szakterületre is alkalmasnak vélték. Az 54 éves politikusnak pártján belül erős a pozíciója, az SPÖ szempontjából éppen ezért lett volna kevésbé jó jelölt.
© Wikipedia |
A legutóbbi napokban került szóba Johannes Hahn, mint akit sajtóértesülések szerint mindkét fél párt támogathatónak tart. Az ÖVP élén álló Josef Pröll alkancellár, pénzügyminiszter végül valóban őt javasolta a keddi kormányülésen, Werner Faymann (SPÖ) kancellár pedig beleegyezett a jelölésbe.
Faymann nagy tudású, tapasztalt politikusként méltatta a minisztert, aki egyúttal az ÖVP bécsi szervezetének elnöke is. A három ellenzéki parlamenti párt előzőleg bírálta Hahn esetleges jelölését.
"Több mint sajnálatos", hogy éppen egy "sikertelen minisztert" küldjön Ausztria Brüsszelbe - vélekedtek a Zöldek. Miután Hahn tárcájához tartozik a felsőoktatás is, az ellenzéki bírálatnak tápot ad a felsőoktatásban végrehajtott változtatásokat övező elégedetlenség és az Ausztria több egyetemén közel egy hete tartó tüntetések, teremfoglalások.
A 27-ből eddig Ausztriával együtt 16 tagállam nevezett meg jelöltet. Az új bizottság várhatóan csak azután alakul meg, hogy befejeződik az EU új alapszerződésének ratifikálási folyamata. A jelenlegi összetételű bizottság megbízatása október 31-én hivatalosan lejár, ügyvivőként azonban továbbra is a helyén marad. Brüsszelben hangsúlyozzák: az új testület összeállítása hivatalosan csak azt követően kezdődhet meg, ha annak jogi alapja egyértelművé válik, vagyis ha tudni lehet már, hogy a Lisszaboni Szerződés, vagy a jelenleg érvényes Nizzai Szerződés alapján kell majd működnie.