2009. október. 15. 19:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 15. 19:18 Világ

Havel élesen bírálja Klaust a lisszaboni szerződés elutasítása miatt

Václav Klaus elnöknek a lisszaboni szerződésről vallott álláspontja nagyon felelőtlen és veszélyes - mondta csütörtökön a cseh államfői posztot korábban betöltő Václav Havel.

Havel annak kapcsán nyilatkozott, hogy Klaus elutasította a cseh törvényhozás által már jóváhagyott európai uniós reformszerződés ratifikációs okmányának aláírását, s a ratifikációs folyamat utolsónak maradt szereplőjeként egy Csehországra vonatkozó mentességi követeléssel állt elő.

A volt cseh államfő szerint álláspontjával Klaus kárt okozott az országnak, érvei pedig idejétmúltak és nem meggyőzőek. Havel hozzátette, ennek ellenére meggyőződése, hogy a Lisszaboni Szerződést ratifikálni fogják az év végéig.

Václav Klaus a múlt héten jelentette be, hogy a ratifikációs okmány aláírása előtt mentességet követel a cseheknek a szerződés részét képező emberi jogi charta hatálya alól, mivel szerinte csak így lehet megakadályozni, hogy a II. világháború után a Benes-dekrétumok értelmében Csehszlovákiából kitelepített németek visszakövetelhessék elkobzott vagyonukat. Aggodalmát a prágai kormány részéről is több ízben alaptalannak nevezték.

Klaus a mentesség ügye mellett azzal is érvel, hogy aláírásával meg kell várnia a cseh alkotmánybíróság ítéletét a szenátorok egy csoportjának beadványa ügyében. A 17 cseh szenátor arra vár választ a brnói testülettől, hogy az Európai Unió (EU) nemzetközi szervezet vagy "szuperállam", illetve hogy az európai szabályokat értelmező Európai Bíróságon keresztül megkerülhető-e a cseh alkotmánybíróság. A kérdések lényege: nem sérül-e a Lisszaboni Szerződés elfogadásával a Cseh Köztársaság szuverenitása.

Csehország kivételével az EU összes tagállama ratifikálta már a Lisszaboni Szerződést, Írországban népszavazáson mondtak rá igent. Havel egy korábbi nyilatkozatában azt mondta, Klausnak 2008-as újraválasztása előtt tájékoztatnia kellett volna álláspontjáról a közvéleményt. A rá szavazóknak tudniuk kellett volna, mit várhatnak tőle. Az (elnököt megválasztó) törvényhozás tagjai hibát követtek, amikor a választás előtt elmulasztották őt megkérdezni erről - mondta Havel.

Klaus és Havel szembenállása Csehszlovákia kettéválásáig nyúlik vissza, amelyet szintén az állampolgárok megkérdezése nélkül hajtott végre a cseh, illetve a szlovák miniszterelnöki székbe került Klaus és Vladimír Meciar.
Hirdetés
Címkék