2009. október. 14. 15:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 14. 15:35 Világ

A hagyatéki szabályokat egyszerűsítené az EU

Javaslatokat tett az Európai Bizottság szerdán arra, hogy hogyan lehetne egyszerűsíteni az Európai Unióban azokat az öröklési és hagyatéki eljárásokat, amelyek "nemzetközi dimenziójúak", vagyis több országot érintenek.

A 27 tagországban évente átlagosan 450 ezer olyan hagyatéki ügyet intéznek, amely több országot érint, ezek összértéke több mint 120 milliárd euróra tehető. A tagországok eltérő törvénykezése miatt jelenleg "komplex és nehezen kiszámítható" szabályok harmonizálásával a brüsszeli bizottság - mint Jacques Barrot igazságügyi felelős fogalmazott - "újabb téglát kíván hozzátenni az európai polgári jogi tér kiépítéséhez".

Az uniós "kormány" egyebek között az öröklési jog európai szintű elismerését és bizonylatolását javasolja, a végrendelkezőknek pedig lehetővé tenné, hogy válasszanak, mely érintett ország joga alapján kívánják továbbadni vagyonukat. Olyan szabályozásról van szó, amely lehetővé tenné az illetékes hatóság gyors azonosítását, valamint kiterjedne a hagyatékban szereplő valamennyi tételre, függetlenül attól, hogy azok hol találhatók - fejtette ki a bizottsági ülést követő brüsszeli sajtótájékoztatóján Barrot.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.