2009. október. 01. 17:30 MTI Utolsó frissítés: 2009. október. 01. 17:26 Világ

Afganisztáni NATO-parancsnok: terjed az erőszak

Egyre nagyobb méreteket ölt Afganisztánban a kormányellenes lázadás, és a tálib felkelők elleni fellépés sikere nem vehető biztosra - állapította meg az ázsiai országban szolgáló amerikai és NATO-erők főparancsnoka.

Stanley McChrystal tábornok az egyik vezető londoni stratégiai kutatóműhelyben, a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetében (IISS) tartott előadásában a nyolc éve tartó afganisztáni konfliktust értékelve komolynak minősítette az ázsiai országban uralkodó helyzetet.

McChrystal úgy vélte, hogy katonai szempontból romlik - bár nem minden területen - az afganisztáni helyzet, s a (tálib) lázadás is egyre nagyobb méreteket ölt.
    A tábornok figyelmeztetett arra, hogy egyre fogy a nemzetközi erők számára a siker eléréséhez rendelkezésre álló idő.

A főparancsnok korábban úgy nyilatkozott, hogy az Afganisztánban mintegy 100 ezer katona - közülük mintegy 60 ezer amerikai - részvételével zajló nemzetközi misszióra kudarc várhat, ha nem változtatnak a stratégiájukon. Amerikai tisztségviselők szerint a tábornok  további 40 ezer katonát és kiképzőt tartana szükségesnek a háború megnyeréséhez. McChrystal a konfliktus további kezelésére vonatkozó javaslatait már átadta a washingtoni Fehér Háznak és a Pentagonnak, Barack Obama amerikai elnök ezeket most tanácsadóival vitatja meg.

A tábornok csütörtöki előadásában megjegyezte, hogy a nemzetközi erők gondolkodásmódja a hagyományos hadviselésre "állt be", de ezen "drámai módon, sőt kényelmetlenül változtatni kell". Ezzel az afgán polgári személyek megvédelmezésének szükségességére utalt.

David Miliband brit külügyminiszter ugyanezen a rendezvényen újfent tárgyalásokat szorgalmazott a muzulmán tálib mozgalom mérsékelt tagjaival, mondván: ez az ellenség úgy győzhető le, ha megosztják, mérsékelt szárnyát leválasztják a mozgalom kemény magjáról.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.