2009. szeptember. 28. 11:20 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 28. 11:54 Világ

Miért nem lett Eörsi Mátyás az Európa Tanács főtitkára?

Hétfőn másodszor is megpróbálnak megegyezni az Európa Tanács új főtitkárának személyéről a tanács közgyűlésében. De kinek és pontosan miért jó a strasbourgi szervezet létezése, melynek a válságáról zeng a sajtó?

Az Európa Tanács főtitkári tisztségét szeptember eleje óta ideiglenesen a holland Maud de Boer-Buquicchio tölti be, miután mandátumának lejártával távozott a posztról a brit Terry Davis, de helyette júniusban nem volt hajlandó új főtitkárt választani a közgyűlés. A tagállamok külügyminisztereiből álló testület ugyanis többségi állásfoglalással kihúzott a listáról a négy közül két jelöltet, a közgyűlés viszont sérelmezte ezt az eljárást.

A miniszteri bizottság két jelöltet állított: Thorbjorn Jaglandot, a norvég parlament munkáspárti elnökét és Wlodzimierz Cimoszewicz baloldali lengyel szenátort. A két további pályázó a magyar liberális Eörsi Mátyás és a belga kereszténydemokrata Luc Van den Brande volt. Őket egy olyan korábbi állásfoglalásra hivatkozva húzták ki, miszerint kívánatos, hogy a főtitkárnak kormányfői vagy miniszteri tapasztalata legyen.

A napirend szerint kedden lehet főtitkárt választani Jagland és Cimoszewicz közül. Ha az első forduló eredménytelen, szerdán újra próbálkozhatnak. Legutóbb szeptember 11-én a Le Monde francia napilap arról írt, hogy a következő főtitkár krízishelyzetben veszi át az intézmény vezetését.

Mire jó az Európa Tanács?

Az Európa Tanács egy Strasbourgban székelő regionális nemzetközi szervezet, amelynek jelenleg 47 tagja van, de nyitva áll bármely olyan európai állam előtt, amely elfogadja a jogállamiság intézményét és garantálja állampolgárai számára az alapvető szabadság és emberi jogokat.

1946-ban Winston Churchill az Amerikai Egyesült Államok mintájára létrehozandó „Európai Egyesült Államok” megalakítását szorgalmazta a Zürichi Egyetemen tartott beszédében. Az Európa Tanács fő feladatának a brit miniszterelnök a második világháborúhoz hasonló vérontások elkerülését tekintette. A ma is működő Európa Tanács végül 1949. május 5-én Londonban alakult meg, amikor 10 állam aláírta a londoni szerződést. Magyarország a keleti blokk államai közül elsőként, 1990. november 6-án írta alá a csatlakozásról szóló szerződést.

A szervezet főtitkárát öt évre választják a tagállamok parlamentjeinek képviselői. A főtitkár elsődleges feladata az 1949-ben elfogadott alapelvek megvalósulásának figyelemmel kísérése, így a tagállamok közti egység erősítése, a szociális és a gazdasági fejlődés segítése az emberi jogok védelme mellett.

S noha a főtitkár feladatkörei egészen pontosan nincsenek rögzítve, a gyakorlatban az ő felelőssége az Európa Tanács munkájának stratégiai tervezése és megvalósítása, beleértve a kezdeményezéseiket és a költségvetés ellenőrzését is.

Az Európa Tanács fő feladata, a jogállamiság, az emberi jogok, a demokrácia és a szólásszabadság védelme, melyeket folyamatosan monitoroznak a tagállamokban.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?