Koalíciós kínálkozások és kikosarazások a német választások előtt
A koalíciós partnerkeresés jegyében telt a politikai hétvége Németországban. Egy héttel az országos parlamenti választások előtt ezúttal a nagy néppártokat, a konzervatívokat vagy a szociáldemokratákat hatalomra segíthető kis pártok szabták meg, hogy kivel hajlandók és kivel nem koalícióra lépni.
A jelenleg ellenzékben lévő liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) vasárnap Potsdamban tartott rendkívüli kongresszusán külön választási felhívásban szögezte le, hogy csakis a konzervatív CDU/CSU-val kész kormányzati szövetségre lépni. „A szabad demokraták a következő parlamenti ciklusban a konzervatív uniópártokkal a közép polgári kormányát kívánják megalakítani” – hangoztatta a felhívás, amely ugyanakkor feltételeket is szabott a CDU/CSU-val való együttműködéshez. A feltételek sorában első helyen egy egyszerűbb, alacsonyabb szintű és igazságosabb adórendszer bevezetését sürgette, utalva arra: hatalomra kerülése esetén a párt arra törekszik, hogy a nagykoalíciós kormányzás idején hozott, az adózásra vonatkozó törvények többségét hatályon kívül helyezzék.
Ezzel párhuzamosan az FDP egyértelműen elutasította azt a lehetőséget, hogy a választások után a szociáldemokratákkal és a Zöldekkel lépjen koalícióra. „Mivel az SPD és a Zöldek programja túlságosan nagy terheket ró a lakosságra, nem vagyunk hajlandók a szociáldemokratákat és a környezetvédőket hatalomra segíteni” – fogalmazott Guido Westerwelle, utalva a pártok színei alapján „jelzőlámpa-koalíciónak” elkeresztelt potenciális kormányzati szövetség elvetésére.
A szintén ellenzéki Zöldek pártja – amely a jövő vasárnapi választások után ugyancsak a mérleg nyelvének szerepét töltheti be – ezzel szemben a CDU/CSU-val és az FDP-vel való koalíció lehetőségét vetette el. Ugyancsak egy sebtében összehívott rendkívüli kongresszuson a párt azt hangoztatta: egy ilyen koalícióban a Zöldek legfőbb célkitűzéseiket - mindenekelőtt az erőteljesebb környezetvédelmet, illetve a minimálbér bevezetését - képtelenek lennének megvalósítani. A környezetvédők által elutasított koalíciót a német politikai szótárban Jamaika-koalíciónak nevezik, mivel a jamaikai zászló színei – fekete-sárga-zöld – megegyeznek a három szóban forgó párt színeivel. A Zöldek pártja ugyanakkor közvetve megerősítette, hogy a maga részéről az SPD-vel és az FDP-vel kötendő koalíciót tartaná ideálisnak, azaz azt a szövetséget, amit az FDP a leghatározottabban elutasított.
Ez utóbbi elutasítással kapcsolatban kételyeit fejezte ki a szociáldemokraták kancellárjelöltje. Frank-Walter Steinmeier – aki a jelenlegi nagykoalíciós kormány külügyminisztere – egy vasárnapi interjúban azt hangoztatta: a tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a koalíciós kérdések csak közvetlenül az urnazárás után vetődnek fel igazán komolyan. A kancellárjelölt ezért „megkörnyékezte” a liberálisokat, utalva arra: külpolitikában, továbbá az emberi, illetve szabadságjogok területén semmi fajta nézetkülönbség nincs az SPD és az FDP között. A gazdaság- és a szociálpolitika terén fennálló nézeteltérések pedig nem akadályozhatják meg az esetleges kormányzati szövetséget. És megszólalt Angela Merkel kancellár, CDU-elnök is, aki mindenekelőtt a jelenlegi nagykoalíció folytatását utasította el.
Megfigyelők szerint a hátra lévő egy hét változásokat hozhat a pártok közötti erőviszonyokban, így a választások kimenetele többesélyes. A szociáldemokrata kancellárjelöltnek azonban alighanem igaza van abban, hogy a koalíciós ajánlkozások – illetve elutasítások – komolysága ténylegesen az urnazárás után bizonyosodhat be.