Elrabolt gyermekeket „agymosással” vesznek rá öngyilkos merényletekre
Több száz gyermekkorú fiú lehet a Talibán kezei közt a pakisztáni hegyekben, akiket - miután családjuktól elrabolnak a szélsőségesek - öngyilkos merényletek kivitelezésére igyekeznek rávenni. A CCN egy tucat, a terroristák fogságából kiszabadult pakisztáni fiúval készített interjút.
Egy távoli katonai bázison lévő helységbe küldik a fiúkat, magasan a hegyek közé, a pakisztáni Szvat-völgybe. A fiúk kábák, többnyire a földre meresztik tekintetüket – a Talibán elveszett lelkei Pakisztánban –írja róluk a CNN beszámolója. Mindenkinek megvan az saját egyéni története, mely a szélsőségesek kezébe vezette őket, de a legtöbben nem is találják a szavakat, melyek érdemben leírnák, min mentek keresztül.
Az amerikai hírtelevíziónak sikerült körülbelül egy tucat, a Talibán kezei közé került fiatallal beszélnie, akik Dr. Fareeha Peracha pszichiáter szerint leginkább pszichotikus, depressziós, de nem ritkán pszichopata személyiségjegyeket mutatnak. „Agymosottak lettek az olyan emberekkel szemben, mint amilyen bármelyikünk a nyugati világban” – teszi hozzá a pszichiáter.
Minden megkérdezett fiút elrabolták és egy kiképző táborba szállították, ahol ölni és - öngyilkos merénylőként - meghalni "tanították" őket. A pakisztáni katonaság által kiszabadított fiatalok nevét és arcát nem engedték közzétenni a hatóságok. Az iszlámábádi kormány ugyanis attól fél, megtorlás áldozatául esnek a fiúk, ha kitudódik kilétük, miközben a cél az, hogy békében visszajussanak hazájukba, családjukhoz és békében visszailleszkedjenek a társadalomba.
De mit is tettek a „kiképzőik” a fiúkkal, hogyan akarták őket rávenni a gyilkolásra, hogyan gyötörték őket?
Dominic Streatfeild: Agymosás |
Terroristákat, hadseregeket, vallási csoportokat és reklámügynökségeket vádolnak agymosással. De mit jelent ez valójában? Tényleg létezik olyan, hogy agymosás, vagy csak legenda? Ki lehet törölni emlékeket és azokat mesterséges víziókkal pótolni? A „Kokain” szerzője ezeknek a kérdéseknek jár utána izgalmas könyvében. |
iszlám ellen van, a Korán ellen cselekszik, ezért dzsihádot kell hirdetnünk ellenük a Korán védelmében” – magyarázta egy másik elrabolt ifjú.
Egyeseket a mezőkről, másokat saját városukból raboltak el a Talibán tagjai: „Vásárlásból igyekeztem haza, amikor mellém került egy autó és mondták, hogy dobjam be a csomagjaimat a kocsiba, bevisznek a városba. A városba érve azonban bekötötték a szemem és befogták a számat” – részletezte elhurcolásának történetét egy másik fiú.
A Talibán módszerei hatékonyak lehetnek, hiszen a megkérdezettek arra a válaszra, hogy ölnének-e istenért, többen igennel feletek, melyre a pszichiáter hozzátette, nincs kétsége afelől, hogy a csoport két tagja gondolkodás nélkül képes lenne gyilkolni.
Éppen ezért, noha a pakisztáni katonák egy összecsapás során kiszabadították a fiúkat, hosszú út áll előttük, míg azt mondhatják róluk, hogy sikerült teljesen rehabilitálódniuk. Fareeha elmondta, hogy az egyik fiú nyíltan beszélt arról, hogy ha lenne egy bombákkal teli mellénye, simán besétálna vele valahová és felrobbantaná magát és a körülötte lévőket, s ugyanígy nem félne használni egy Kalasnyikovot sem. Becslések szerint több száz hasonló fiú lehet a szélsőségesek karmai közt, akiket saját céljaikra igyekeznek kihasználni.