Maradnak az EU katonai megfigyelői Grúziában
Az Európai Unió külügyminiszteri tanácsa hétfőn Brüsszelben meghosszabbította az EU tűzszüneti megfigyelőinek grúziai küldtetését, elhatározta, tanulmányozza az szomáliai átmeneti kormánynak biztonsági téren nyújtandó támogatás lehetőségét és szankciókat fogadott el a májusban újabb atomkíséretet végrehajtó Észak-Korea ellen.
A külügyminiszterek 2010. szeptember 14-ig meghosszabbították az unió grúziai tűzszüneti megfigyelő misszióját. Felszólították a feleket, hogy vonják ki katonai erőiket állásaikból a 2008. augusztusi grúz-orosz konfliktus előtti állapotnak megfelelően. Kérték, hogy a biztonsági személyzettel együtt mintegy 300 fős megfigyelő misszió akadálytalanul juthasson be a két grúziai szakadár területre, Abháziába és Dél-Oszétiába, amit mindeddig megtagadnak tőle.
A megfigyelők az Oroszország által elismert Abházia és Dél-Oszétia de facto határán járőröznek a konfliktust lezáró tűzszüneti megállapodás részeként. A külügyminiszterek hangsúlyozták: tanulmányozni kívánják a szomáliai átmeneti kormánynak nyújtandó további biztonsági támogatás lehetőségét. Az unió tagállamai a múlt héten döntöttek arról, hogy ebből a célból felderítő missziót küldenek Szomáliába.
Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője közölte: a misszió augusztus elején utazik a kelet-afrikai országba. A misszió három fő kérdésre - a biztonsági erők kiképzésére, a kiképzésben részesülők javadalmazására és az Afrikai Unió szomáliai missziójával való együttműködésre - összpontosít majd.
A külügyminiszteri tanács a legutóbbi észak-koreai atom- és rakétakísérletek miatt a kommunista ország elleni szankciókról határozott. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a májusi kísérleti atomrobbantás után szigorította a Phenjan elleni büntetőintézkedéseket. Az EU most úgy döntött, saját listát állít össze a tiltott exportárukról, a befagyasztandó számlákról, valamint azokról a személyekről és szervezetekről, akiknek és amelyeknek megtiltják az unió országaiba való beutazást.