"Obama vegye figyelembe a kelet-európai államok érdekeit"
Közép- és kelet-európai egykori politikusok és értelmiségiek - köztük magyarok - nyílt levelet intéztek a Barack Obama vezette amerikai kormányhoz, arra kérve Washingtont, hogy ne feledkezzen meg a régió stratégiai érdekeiről, amikor Oroszországgal tárgyal.
A dokumentumot csütörtökön közölte a cseh Lidové Noviny és a lengyel Gazeta Wyborcza című napilap. A levelet a nap folyamán Washingtonban Alexandr Vondra egykori cseh miniszterelnök-helyettes és Gyarmati István, a Demokratikus Átalakulásért Intézet elnöke ismerteti és adja át Madelaine Albright egykori amerikai külügyminiszternek, valamint Zbigniew Brezinski volt amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadónak.
"Az érzésünk, hogy az amerikai kormányzat számos tisztségviselője úgy gondolja, térségünk (Közép- Kelet-Európa) kérdései egyszer és mindenkorra rendeződtek, és most más sürgető stratégiai kérdéssel foglalkozhat. Ez a vélekedés azonban elhamarkodott" - hangsúlyozzák az aláírók, többek között Lech Walesa lengyel, Václav Havel cseh, Michal Kovác szlovák, Emil Constantinescu román és Valdas Adamkus litván volt államfők.
Magyar részről a dokumentumot Eörsi Mátyás, az Országgyűlés európai ügyek bizottságának elnöke, Martonyi János volt külügyminiszter, és Gyarmati István jegyezte.
Az aláírók kiemelik, hogy a régió politikai keresztúton helyezkedik el, és a térségben egyre nagyobb a feszültség többek között amiatt, hogy a NATO nem reagált a tavalyi grúziai konfliktusra, amelyben Oroszország "megsértette a nemzetközi jogot"."Tapasztalatuk szerint az Oroszországgal szembeni határozott és értékekre alapozott politika, nemcsak növeli a Nyugat biztonságát, de jobb együttműködésre készteti Moszkvát" - húzzák alá az egykori közép- kelet-európai vezetők.
Szerintük, ha az Egyesült Államok sutba dobja tervezett rakétavédelmi rendszerének Csehországba és Lengyelországba telepítendő elemeit, az alááshatja Washington hitelét a régióban.
A napilapokban közölt levél nem sokkal azt követően jelent meg, hogy Barack Obama amerikai elnök első alkalommal járt Moszkvában, ahol néhány orosz-amerikai megállapodás is született. A Kreml ezt az első döntő fontosságú lépésnek minősítette a két ország közötti jobb együttműködés érdekében, miközben élesen bírálta az Egyesült Államok közép-európai rakétavédelmi terveit.