Orosz-amerikai csúcs: nem csökkentik érdemben a rakéták számát
Nem sikerült érdemi megállapodásra jutnia Obama és Medvegyev elnököknek a légvédelmi rakéták leszerelésének folytatásáról, csupán a megállapodás hiányáról szóló szöveget írták alá. A hétfői orosz-amerikai csúcs legnagyobb eredménye, hogy Oroszország átengedi területén az Afganisztánba irányuló amerikai katonai konvojokat és fegyverszállítmányokat - írja keddi számában Kommerszant című orosz napilap.
Az újság úgy vélte, hogy a hétfőn Moszkvában aláírt megállapodások közül az Afganisztánba irányuló amerikai fegyverszállítások oroszországi tranzitjára vonatkozó a legtartalmasabb - sőt a lap szerint ez lehet az Obama-látogatás fő eredménye -, míg a hadászati támadó fegyverek csökkentésének és a rakétavédelmi rakétarendszereknek a kérdésében a felek tartották magukat eddigi álláspontjukhoz.
Bár ez utóbbit sikerként tálalták: ünnepélyesen aláírták a nukleáris leszereléssel és a rakétapajzzsal kapcsolatos, előre beharangozott dokumentumokat.
A Kommerszant úgy értesült, hogy a felek gyakorlatilag a csúcs előestéjén állapodtak meg az Oroszországon áthaladó amerikai hadiszállítmányok ellenőrzésének módjáról.
© MTI/EPA |
Végül az első változat mellett döntöttek, ami Moszkva sikereként könyvelhető el, hiszen orosz katonai ellenőrök bejuthatnak amerikai katonai létesítményekre.
A megállapodás azonban az Afganisztánban nagyszabású hadműveletbe kezdett Egyesült Államoknak is előnyös, sőt bizonyára ez az Obama-látogatás legfontosabb eredménye - vélte a Kommerszant. Ezt szerinte az amerikai elnök sem restellte elismerni Medvegyevvel közösen tartott sajtóértekezletén, mondván: Washington ezzel időt és pénzt takarít meg.
A Kommerszant a hadászati támadó fegyverek csökkentéséről szóló, ez év végén lejáró START-I szerződést felváltó új szerződés kidolgozásával kapcsolatos keretmegállapodás kapcsán megjegyezte: az utolsó pillanatig kétséges volt, hogy a dokumentum számszerűsített célokat tartalmazzon-e. A felek végül megegyeztek abban, hogy 1700 alá viszik a nukleáris töltetek számát, de hordozóeszközeikről sehogy nem tudtak megállapodni. Moszkva radikálisabb csökkentést javasolt, míg Washington azt ajánlotta, hogy maradjanak 1100 hordozóeszköznél - ez szinte megfelel a jelenleg a Pentagon rendelkezésére álló eszközöknek.
Az újság szerint a diplomaták végül eredeti kiutat találtak a vitából: mindkét számot belevették a keretmegállapodásba, amely ily módon 500-1100 darabos plafont irányoz elő. Ezzel azonban nem sikerült feloldani a hordozóeszközök számával kapcsolatos, kulcsfontosságú ellentétet.
A Kommerszant Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettest idézve Moszkva sikereként számolt be arról, hogy a keretmegállapodás világosan leszögezi a támadó és védekező fegyverek (vagyis a rakétapajzs) összefüggését, azaz Moszkvának Washington korábbi ellenkezése dacára sikerült összekötnie a két kérdést.
A Vedomosztyi című napilap A rakéták újraindítása című cikkében többek között szintén a hordozóeszközökkel kapcsolatos kudarcról írt. A moszkvai védelmi minisztériumhoz közel álló forrásra hivatkozva megjegyezte: Moszkva a jelenlegi fegyverkezési ütem mellett hét év múlva reálisan 500 hordozóeszközzel rendelkezhet, míg Washington könnyen fenntarthatja az ezer körüli szintet. Mihail Barabanov szakértő úgy vélte, hogy az igazi kompromisszum hiányáról tanúskodik, hogy ilyen nagy különbség van az előirányzott alsó és felső plafon között. Egy másik szakértő, Alekszej Arbatov szerint pedig az alsó plafonnak nincs is semmilyen stratégiai jelentősége.
Eltérő képet mutatnak a tárgyalások a diplomácia szintjén, melynek kapcsán Washington és Moszkva látványos közeledéséről számol a világsajtó. Megtörtént az első, nagyon fontos lépés - így értékelte Dmitrij Medvegyev orosz elnök amerikai kollégája látogatásának nyitónapját kettejük tárgyalásait követően. Obama és Medvegyev azzal a szándékkal ült tárgyalóasztalhoz a Kremlben, hogy új fejezetet nyitnak a feszültségekkel terhes kétoldalú kapcsolatokban, amelyek az előző amerikai elnök, George Bush kormányzása alatt a hidegháború óta nem látott mélypontra kerültek. Medvegyev a megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón ésszerű kompromisszumnak minősítette a nukleáris keretmegállapodást, s előrelépésnek mondta, hogy a keretegyezmény a támadó és védekező fegyverek kölcsönös összefüggéséről szól (ahogyan azt Moszkva szorgalmazza – a szerk.).
Obama közölte, hogy Medvegyevvel szoros munkakapcsolatot alakított ki két közvetlen találkozójuk alkalmával - a két politikus a mostani csúcs előtt áprilisban Londonban találkozott -, s dicsérőleg hozzátette: bízik abban, hogy az orosz elnök teljesíti a megkötött megállapodásokat. A nukleáris leszereléssel kapcsolatban közölte, hogy Moszkvával ellentétben nem tartja szükségesnek a hadászati támadó fegyverek csökkentéséről és a rakétapajzsról folyó tárgyalások összekötését, jóllehet megérti az orosz érzékenységet e téren. Obama, mint mondta, arra számít, hogy a nyár végére lezárul a rakétapajzs európai kiterjesztésével kapcsolatos - az előző amerikai elnök, George Bush által elhatározott - tervek washingtoni felülvizsgálata, egyúttal ígéretet tett arra, hogy annak eredményei alapján új javaslatokat tesznek majd Moszkvának.
A BBC szerint Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök és az amerikai elnök kölcsönösen elismerőleg beszéltek egymásról. Obama azt mondta, „tudatában vagyok nem csak annak a kiemelkedő teljesítménynek, melyet az orosz népért tett korábban, mint miniszter… uhh, mint elnök, és most mint miniszterelnök”. Putyin közölte, Obama nevét a jövőbeni orosz-amerikai kapcsolatok fejlődésének reményével kötik össze az oroszok.