2009. július. 02. 13:08 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 02. 12:52 Világ

Paul Lendvai a magyar belpolitikai helyzetről

A magyarországi belpolitikáról közölt kommentárt a Der Standard című osztrák lap csütörtöki száma Paul Lendvai ausztriai magyar újságíró tollából Az elveszített presztízs címmel.

Harminc országból érkezett vendégsereg jelenlétében ünnepelte Magyarország, hogy Horn Gyula és Alois Mock akkori külügyminiszterek húsz évvel ezelőtt az osztrák-magyar határon átvágták a vasfüggönyt. Horst Köhler német államfő köszönetét fejezte ki a magyaroknak, Barack Obama amerikai elnök üzenetben emlékezett meg a történelmi fordulópontról. Ennek ellenére az ünnepséget kísérő körülmények, éppen a legmagasabb állami tisztségviselők - az államfő, az Országgyűlés elnöke és a miniszterelnök - jelenléte miatt is az ország mély megosztottságát tükrözték - írta a szerző.

A legnagyobb ellenzéki párt, a Fidesz (egyetlen képviselőtől eltekintve) és a katolikus egyház vezetői (a pápai nuncius jelenléte ellenére) még egy ilyen szimbolikus jelentőségű eseményre sem fogadták el a meghívást. Aligha volt véletlen, hogy Heinz Fischer osztrák államfő a mérgezett politikai légkörre utalt, amikor azt a "politikai képességet" dicsérte, amely lehetővé teszi, hogy az ellenfelet ne ellenségnek tekintsük - folytatódik a cikk.
 
A magyar történelem zavarba ejtő paradoxonai közé tartozik, hogy a magyarok "vereségeikben aratott legnagyobb győzelmeik" után gyakran eljátszották jó hírüket - írta. Lendvai ezzel összefüggésben felidézte Jeszenszky Géza 1986-ban megjelent, Az elveszített presztízs című könyvét, amelyben a történész, későbbi külügyminiszter szerző arról írt, hogyan alakult át a Magyarországról kialakított egykori dicsőséges kép Angliában az első világháború végéig, elsősorban az uralkodó elit féktelen nacionalizmusa következtében.
 
Ma a Németh Miklós vezette reformkommunista kormány 1989-es bátor tetteinek elismerése ellenére a magyarországi helyzetről szóló kritikus írások példátlan hulláma árasztotta el a világsajtót. A két éve alapított Magyar Gárda "fasiszta időkre emlékeztető fantáziauniformisban" zajló felvonulásai, a romák elleni gyilkos támadások sorozata, a rasszista és antiszemita hangulatkeltés a sajtó egy részében és mindenekelőtt a "jobboldali radikális, idegen- és zsidóellenes" Jobbikra leadott szavazatok meglepetésszerűen megnövekedett száma jogosan vált ki aggodalmat a Magyarországon élő mintegy 600 ezer roma és 80 ezer zsidó között, valamint az értelmiség és a művészek széles körében. 
  
A (még kormányzó) szocialisták és a szinte teljesen eltűnt liberálisok - a következő választáson várható bukásuk előtt - ízléstelen hatalmi harcokba bonyolódtak - írta a szerző. A biztos nyertes Orbán Viktor hallgat, nem akarja a jobbszélt a radikális konkurenciának átengedni. Legfőbb ideje volna azonban a fejekben és a politikai csoportok között húzódó vasfüggönyt végre Magyarországon is lebontani - fejeződik be Paul Lendvai cikke.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?