Zbogar: Kudarcot vallott az EU a szlovén-horvát határvitában
Kudarcot vallott az Európai Unió közvetítő kísérlete a szlovén-horvát határvitában - jelentette ki Samuel Zbogar szlovén külügyminiszter csütörtökön, horvát kollégájával, Gordan Jandrokoviccsal és Olli Rehnnel, az EU bővítési biztosával tartott brüsszeli találkozója után.
Ezzel meghatározatlan időre elhalasztódik Horvátország EU-csatlakozási tárgyalásainak folytatása. A határvita miatt a már 2004 óta EU-tag Szlovénia december óta gátolja vétójával a továbblépést e tárgyalásokon.
Horvátország visszautasította a hármas találkozón Rehn legutóbbi kompromisszumos javaslatát, s ezzel kiszállt az EU-közvetítő által irányított folyamatból - mondta Zbogar. Rehn maga is úgy fogalmazott, hogy nem lát lehetőséget közvetítői tevékenységének folytatására.
A finn diplomata január óta közvetített a vita megoldása végett. Legvégül azt indítványozta, hogy nemzetközi döntőbíróság mondja ki a végső szót a szlovén-horvát határvitában. Zágráb elfogadta eredetileg a nemzetközi döntőbíráskodás javaslatát, Szlovénia azonban módosításokat kért Rehn javaslatában, a Ljubljana által kezdeményezett módosításokat viszont elutasította a horvát fél. Szlovénia arra hivatkozva akadályozza a továbblépést Horvátország EU-csatlakozási tárgyalásain, hogy a Zágráb által benyújtott dokumentumok némelyike horvátként tüntet fel vitatott területeket.
A Brüsszelben tartózkodó Ivo Sanader horvát miniszterelnök két javaslatot tett csütörtökön a horvát csatlakozási tárgyalások továbblendítésére. Egyik javaslata az, hogy a két ország parlamentje fogadjon el olyan közös nyilatkozatot, amely szerint egyetlen szlovén, illetve horvát hivatalos dokumentum sem prejudikálhatja, hol húzódik majd véglegesen a közös határ. Másik, alternatív javaslata szerint Horvátország kész visszavonni a Szlovénia által kifogásolt dokumentumokat a csatlakozási tárgyalások anyagából, ha az EU illetékes intézményei is felszólítják erre.
A területi vita 1991-es függetlenné válásuk óta mérgezi a két volt jugoszláv tagköztársaság viszonyát. Szlovénia decemberben megvétózta emiatt 12 fejezet megnyitását Horvátország EU-csatlakozási tárgyalásain. A vitatott húszegynéhány négyzetkilométernyi terület túlnyomó része vízfelület: a Pirani-öböl, amelybe a Dragonja horvát-szlovén határfolyó ömlik. A szlovénok teljes egészében maguknak szeretnék az öblöt, a horvátok viszont annak felezővonalánál húznák meg a határ vonalát. Ez utóbbi esetben azonban az olasz és a horvát tengeri határ összeérne, s elvágná a 42 kilométeres szlovén tengerpart kijáratát a nemzetközi vizektől. A felek nem értenek egyet abban sem, hol húzódik a Zumberak-hegységen át vezető szárazföldi határ.
Zágrábnak eddig csak hetet sikerült lezárnia a csatlakozási tárgyalások 33 fejezete közül. Ha nem születik gyors megoldás a szlovén-horvát vitában, veszélybe kerülhet Horvátország 2010-11-re tervezett uniós csatlakozása.