2009. április. 08. 15:03 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 08. 14:45 Gazdaság

A magyarok a második legnagyobb befektetők Horvátországban

A magyar cégek által Horvátországban befektetett összeg nagysága alapján Magyarország lett 2008-ban a második legnagyobb befektető – derül ki a Horvát Nemzeti Bank (HNB) által szerdán publikált előzetes adatokból.

A magyar cégek összesen 900,2 millió euró tőkével szálltak be a horvát gazdaságba, ami csaknem kétszerese az eddigi rekordévnek számító 2003 adataihoz képest. A HNB kimutatása szerint a magyar befektetők a 2007-es harmadik helyről Belgiumot megelőzve kerültek a második helyre, az első helyen szereplő osztrák cégek összesen 1.011,5 millió eurót fektettek be Horvátországban.

Az 1993 óta nyilvántartott adatok szerint Magyarországról eddig összesen 2.106,5 millió euró tőke áramlott az Adria-menti államba, így 16 év során összességében Ausztria, Hollandia és Németország után a negyedik legnagyobb befektetők lettek a magyarok.

Az adatokból is kitűnik, hogy a magyarok szempontjából rekordnak számító 2008-as évben a legnagyobb befektetés az olajiparban történt, vagyis a Mol az általa az INA részvényeire tett nyilvános ajánlattételével érte el a rekord összegű invesztíciót.

Horvátországban összességében tavaly 2,93 milliárd euró értékű külföldi befektetés érkezett, ami mintegy 730 millióval kevesebb az eddigi legjobb évnek számító 2007-hez képest. A külföldi befektetők 16 év alatt és az elmúlt évben is elsősorban a bankszektorban és az olajiparban láttak fantáziát.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.