2009. május. 25. 16:45 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 25. 16:36 Világ

Horvátország nem enged a szlovén határvitában

Több módosítást már nem fogad el Horvátország annak érdekében, hogy az EU-tagsághoz vezető útján akadályt képező határvitáját rendezze Szlovéniával.

Ivo Sanader kormányfő és Gordan Jandrokovic külügyminiszter hétfőn leszögezte: Zágráb tartja magát ahhoz a javaslathoz, amelyet Olli Rehn, az Európai Unió bővítési biztosa terjesztett elő a múlt hónap végén, abból Horvátország már nem fog engedni. 
    
Szlovénia azonban a  határvita rendezését célzó EU-megállapodás tervezetét elfogadhatatlannak ítélte meg jelenlegi formájában és módosításokat kért. 
    
Az EU-tag Szlovénia december óta vétójával akadályozza Horvátország EU-csatlakozási tárgyalásait. A két volt jugoszláv tagköztársaság kapcsolatait mérgező határvita rendezetlensége nehezíti Horvátország csatlakozását az EU-hoz, és ha rövid időn belül nem találnak megoldást a problémára, akkor elemzők szerint aligha fejeződhetnek be az év végéig az EU és Horvátország csatlakozási tárgyalásai. 
    
Hírek szerint az uniós tervezet egy ötfős döntőbíróság létrehozását irányozza elő, továbbá azt, hogy a felek vállalják: kötelezőnek tekintik magukra nézve a testület határozatát. Amint ez megtörténik, Szlovénia feloldaná a horvát EU-csatlakozási tárgyalások folytatását akadályozó vétóját.
   
A határvita rendezésének kulcskérdése, hogy lehet-e Szlovéniának szabad tengeri kijárata, vagy Horvátország és Olaszország tengeri határa összeér partjai előtt.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.