Iránban újraszámlálják a szavazatokat
Az iráni Őrök Tanácsa kedden bejelentette, hogy kész újraszámolni az elnökválasztáson leadott szavazatokat - közölte a teheráni állami televízió. Az iráni fővárosban erőszakba torkolltak a Mahmúd Ahmadinezsád elnök választási győzelme után kezdődött ellenzéki tüntetések.
Az Őrök Tanácsa az iszlám köztársaság egyik legbefolyásosabb testülete; feladatai közé tartozik a választási eredmények hivatalos jóváhagyása is. A televízió beszámolója szerint a testület hozzátette, hogy az újraszámlálás módosíthatja a jelöltek közötti szavazatarányt, ugyanakkor a Tanács szóvivője azt is közölte, hogy nem tesznek eleget a reformisták követelésének, és nem érvénytelenítik a választást. Az Őrök Tanácsának bejelentése egy nappal azután hangzott el, hogy Szajed Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője elrendelte a választási visszaélésekről szóló ellenzéki vádak kivizsgálását.
A Tanács aznap közölte, hogy két vesztes elnökjelölt óvta meg a hivatalos végeredményt: Mir Hoszein Muszavi volt kormányfő, a mérsékelt ellenzék vezetője, valamint Mohszen Rezai, a nagyhatalmú Forradalmi Gárda egykori parancsnoka. Csalásra hivatkozva mindketten vasárnap fordultak hivatalos beadványban a testülethez. Muszavi az elnökválasztás eredményének megsemmisítését kérte az Őrök Tanácsától, de úgy nyilatkozott, hogy nem igazán derűlátó a 12 tagú testület döntését illetően. A tanács állítólag kedden személyesen is meghallgatja Moszavit, és a találkozón jelen lesz Rezai is.
Véres tüntetések voltak Teheránban © AP |
Muszavi nem fogadja el a kihirdetett eredményt, és azt állítja, hogy szabálytalanságok voltak sok olyan szavazókörben, ahova nem jutottak el megfigyelők a belügyminisztérium hibájából. Ez egyedül a fővárosban a szavazókörök negyven százalékát jelenti. Ráadásul 7 millióval több szavazólapot osztottak szét, mint amennyire szükség volt, viszont akadtak olyan szavazóhelyiségek is, ahol sok szavazólap hiányzott - hangoztatja az ellenzéki politikus. Ahmadinezsád és az iráni belügyminisztérium egyaránt tagadja, hogy csalások történtek volna a voksoláson.
A hivatalos végeredmény közzététele után, szombaton - szemtanúk szerint az 1979-es iszlám forradalmat idéző - ellenzéki tiltakozó megmozdulások kezdődtek Teheránban. A belügyminisztérium hétfőn betiltott minden Muszavit támogató gyűlést vagy felvonulást, aznap mégis több százezren vonultak föl az iráni fővárosban a választási csalások ellen tiltakozva. A rendfenntartó erők hétfő este összecsaptak a tüntetőkkel, az állami rádió szerint hét tiltakozó életét vesztette és sokan megsebesültek.
Az iráni elnökválasztáson vesztes reformpárti elnökjelölt, Mir Hoszein Muszavi felszólította támogatóit, hogy ne jelenjenek meg a kedd délutánra meghirdetett teheráni tiltakozó nagygyűlésen - jelentette be a politikus szóvivője. "Muszavi nyomatékosan arra kérte támogatóit, hogy ne tegyék kockára életüket, és ne jöjjenek el a mai nagygyűlésre. A mérsékelt tábor nagygyűlése elmarad" - mondta a szóvivő. Előzőleg az újraválasztott Mahmúd Ahmadinezsád elnök hívei ellentüntetést hirdettek meg arra teheráni térre, ahol egy órával később a választási csalások ellen tiltakozó Muszavi-tábor tartotta volna megmozdulását. A teheráni kulturális minisztérium eközben megtiltotta, hogy a külföldi sajtó tudósítson a nem engedélyezett tüntetésekről, beleértve Muszavi támogatóinak keddre tervezett tiltakozó megmozdulását is.