Koszovóban nemzetárulónak minősítettek egy újságírót
Nemzetárulónak minősítettek Koszovóban egy tekintélyes újságírót.
A pristinai hatalomhoz közeli sajtó szerint akár meg is halhatna, mert bírálni merészelte a függetlenségét kikiáltott volt szerb tartomány irányítóit. Jeta Xharra az egyik legtekintélyesebb regionális újságíró-szervezet, a volt jugoszláv köztársaságokban működő, tényfeltáró riportok készítésével és újságíróképzéssel foglalkozó Balkan Investigative Research Network (BIRN) koszovói igazgatója, egyben a pristinai televízió egyik legnézettebb műsorának, Az élet Koszovóbannak a készítője.
Az indulatot egy május 28-i adással váltotta ki, amelyben a koszovói sajtószabadság témájával foglalkozott, felvetve a kormányzati reklámra használt pénzek szétosztásának, s a hatóságok számára kényelmetlen újságírók sorozatos elbocsátásának kérdését. Ráadásul azt a képsort is betette az adásba, amely megmutatta, hogyan zavarják ki a BIRN forgatócsoportját a közép-koszovói Skenderaj (Srbica) önkormányzatának tájékoztatási hivatalából, veszik el leforgatott anyagát, s penderítik ki fegyveres felügyelet mellett a városból.
Egy-két nappal később a koszovói kormányzattal igen szívélyes kapcsolatot ápoló, Infopress című pristinai bulvárlap már azt írta, hogy "Jeta Xharra a szerb titkosrendőrség ügynöke", s felszólította a koszovói televíziót: vegye le programjáról az újságírónő műsorát. "Ez igen veszélyes állítás egy olyan társadalomban, amely még nem heverte ki a szerb elnyomás és a háborús atrocitások okozta traumát, s nyílt felhívás a koszovói munkatársaink elleni erőszakra" - nyilatkozta a célba vett műsorkészítő.
Az Infopress azonban nem hátrált: pár napja megírta, hogy "Jeta csak magát hibáztathatja, ha rövid lesz az élete". A koszovói kormányzati reklámokra szánt pénzek zömét megkapó újság össztüzet zúdított az Angliában végzett, s 1998 óta éveken át a BBC pristinai tudósítójaként dolgozó újságíróra. "Jó volna, ha a kormány nyíltan elhatárolná magát ezektől az ízléstelen támadásoktól. Biztosítékot szeretnénk arra, hogy ami történt, nem egy szélesebb, a tömegtájékoztatásban dolgozók állami ellenőrzés alá helyezésére irányuló kampány része" - nyilatkozta Jeta Xharra.