Ajánlószelvény-ügy: Strasbourghoz fordul a Munkáspárt
A strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordul a Zöld Baloldal európai parlamenti választásokon való indulásának elmaradása ügyében a Munkáspárt 2006 - jelentette be Vajnai Attila, a munkáspárt elnökhelyettese szerdán Budapesten. A Baloldal (Die Linke) elnevezésű német párt vezetése az ügy miatt levélben fordult Sólyom László köztársasági elnökhöz és Magyarország brüsszeli nagykövetéhez.
A Munkáspárt megítélése szerint a szabad és tisztességhez választáshoz való jogot sértette meg a Magyar Köztársaság azzal, hogy a Legfelsőbb Bíróság hatáskör hiányában utasította el a Zöld Baloldal beadványát, amelyben panaszt tettek a Fővárosi Bíróság eljárása ellen - mondta Vajnai Attila. Hozzátette: véleményük szerint egy választási törvényt nem lehet úgy megalkotni, hogy a pártok törvényes működését felügyelő Fővárosi Bíróság nem vonható per alá. Mint mondta, a Legfelsőbb Bíróság éppen ezért állapította meg a hatáskör hiányát.
Az emberi jogi bírósághoz várhatóan a választásokat követően fordulnak - közölte Vajnai Attila. Az ügy előzménye, hogy a Zöld Baloldal az Országos Választási Bizottsághoz (OVB) és a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, mert álláspontjuk szerint a Fővárosi Bíróság hibájából nem adhatták le az európai parlamenti választásokon való induláshoz szükséges ajánlószelvényeket.
Droppa György, a Zöld Baloldal elnöke korábbi sajtótájékoztatóján elmondta, a szervezet bejegyzéséhez bírósági határozatra volt szükség, amely meg is született április elején, de végül nem a Zöld Baloldal nevére adták ki a bírósági döntést, hanem a kezdeményező Zöld Demokraták nevére. Ez olyan adminisztrációs hiba, amely megakadályozta, hogy megtegyék a megfelelő lépéseket, mivel az okmányokat, az ajánlószelvényeket az OVB-hez csak úgy lehet beadni, ha az iratokon a nevek megegyeznek. Emiatt csúsztak a határidővel. A bíróság akkor közölte, a törvényes határidőket betartották, nem követtek el az ügyben eljárási vagy ügyviteli hibát.
Tamás Gáspár Miklós filozófus, a Zöld Baloldal európai parlamenti listájának vezetője a szerdai sajtótájékoztatón azt mondta: "rendkívül gyanút keltő az ügyviteli bürokratikus hibáknak ez a hosszú sorozata". A szabálytalanság beárnyékolja a választási versenyt; ilyen körülmények között nem beszélhetünk szabad választásokról - fűzte hozzá.
Oliver Schröder, a Die Linke külügyi tanácsadója szerdán közölte: pártja vezetése levélben fordult a magyar köztársasági elnökhöz valamint Magyarország brüsszeli nagykövetéhez, tiltakozva és magyarázatot kérve a Zöld Baloldal ügyében. Kifejezte, hogy az ügy komoly aggodalmat keltett. Tóth Csaba, a Zöld Baloldal választmányi elnöke azt közölte, hogy az Európai Zöld Párt levélben fejezte ki szolidaritását a magyar tagpártjával, és mélyen elítélte a történteket.
Vajnai Attila közölte, a Die Linke vezetése a szerdai nap folyamán tárgyal az ügyről az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet képviselőivel. A Zöld Baloldalt a Zöld Demokraták kezdeményezésére a Munkáspárt 2006 és több civil szervezet alakította meg.