Milyen következményei vannak a rossz moldáv-román viszonynak?
Az áprilisi moldovai parlamenti választásokat követően jelentősen megromlottak a román-moldáv diplomáciai kapcsolatok, amelyek hosszú távon súlyosan érintik a két ország gazdaságát is - írja szerdai számában a Krónika című romániai napilap.
A lap szerdai számában összeállítást közöl arról, hogy a politikai-diplomáciai vita miként befolyásolta az elmúlt hetekben a két ország gazdaságát. A Krónika szerint a moldovai vezetés románellenes magatartása ellehetetleníti a román vállalkozásokat, és elijeszti a befektetőket, hiszen a moldovai hatóságok minden eszközt bevetnek azért, hogy a romániai érdekeltségeket távol tartsák az országtól. Legutóbb a chisinaui illetékes hatóságok azt közölték, hogy törvénytelenül felhalmozott nyereség miatt több mint 2 millió dolláros bírságot szabnak ki a romániai Rompetrol olajtársaság moldovai leányvállalatára.
A politikai vita azt követően lángolt fel az áprilisi parlamenti választások után, hogy a moldáv fővárosban utcai zavargások törtek ki, és Vladimir Voronin moldáv államfő Bukarestet vádolta meg az általa államcsínykísérletnek nevezett akció megszervezésével. A két ország között azóta gyakorlatilag megszűnt a diplomáciai párbeszéd. Románia és Moldova között területi vita okoz feszültséget, hiszen a mai Moldova területének nagyrésze a két világháború között Romániához tartozott.
Bár Románia támogatásáról biztosította az uniós tagságra aspiráló moldovaiakat, Voronin kijelentette: Moldovának megalázó lenne, ha az integrációs szervezetbe Románián keresztül vezetne az út. Pedig a moldávoknak jól jöhetne Bukarest támogatása - állapítja meg a Krónika, mivel Moldova gazdasága igencsak ingatag lábakon áll. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) idénre a moldáv gazdaság 5 százalékos visszaesését prognosztizálja. Pesszimista előrejelzését a nemzetközi pénzintézet azzal támasztja alá, hogy drámaian visszaesett Moldova kereskedelme, csökkentek a befektetések, és a külföldön dolgozó vendégmunkások 50 százalékkal kevesebb pénzt utalnak haza, mint egy évvel korábban. Ez nagymértékben visszavetette a fogyasztói keresletet, ami további forráskiesést jelent az államkasszának.
Elemzők szerint a chisinaui kormány agresszív politikája hosszú távon leginkább Moldova gazdaságára lesz negatív hatással, hiszen a politikai ellentétek ellenére Románia és Molodva között igen jelentős a gazdasági összefonódás - véli a Krónika.
A chişinăui székhelyű központi statisztikai hivatal (BNS) adatai szerint 2008-ban a két ország között a kereskedelem forgalmának értéke meghaladta az 1,1 milliárd dollárt, ami 34 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Románia tavaly 30 százalékkal többet, 824 millió dollár értékben exportált és 354 millió dollár értékben importált keleti szomszédjától. A bukaresti kereskedelmi kamara adatai szerint Romániában 3257 moldovai érdekeltségű vállalkozást tartanak nyilván, összesen több mint 31 millió dollár törzstőkével. Moldovában pedig a közel 650 romániai cégnek 68 millió dollár a jegyzett tőkéje.
A román állampolgárokkal szemben bevezetett vízumkényszer azonban jelentősen visszavetette a vállalkozói kedvet - írja a Krónika, amely szerint az intézkedés súlyosan érinti az árufuvarozókat és a személyszállító vállalkozásokat.
A korábban mindkét félnek jól jövedelmező turizmus gyakorlatilag megszűnt – nyilatkozta a lapnak Traian Badulescu, a romániai utazási irodákat egyesítő szervezet szóvivője. Hasonló véleményen van a moldovai utazási irodák érdekképviseletének elnöke, Nicolae Platon is, aki szerint a vízumkényszer életbe léptetése óta eltelt közel egy hónap alatt több mint 70 százalékkal esett vissza a Romániából érkező turisták száma az előző év azonos időszakához viszonyítva - olvasható a Krónikában.