2009. május. 13. 16:21 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 13. 16:21 Világ

Bűncselekménynek nyilvánították az illegális bevándorlást az olaszok

Megszavazta szerdán az olasz parlament alsóháza azt a törvénymódosítást, amelynek értelmében bűncselekménynek minősül, és ötezertől tízezer euróig terjedő pénzbüntetéssel sújtható az illegális bevándorlás.

A módosítás értelmében bűncselekményt követ el, aki engedély nélkül lép be Olaszországba, illetve aki jogellenesen tartózkodik olasz földön. Az új szabályozást még a szenátusnak is jóvá kell hagynia.

A voksoláson - amelyet a Silvio Berlusconi vezette jobbközép kormány mögött álló parlamenti többség bizalmi szavazásnak minősített - 316 képviselő támogatta a módosítást 258 ellenében. A Berlusconi-kabinet igyekszik megfékezni az illegális bevándorlók áradatát. Tavaly több mint 31 ezer ember folyamodott menekültstátusért az olasz hatóságokhoz. Ez azt jelenti, hogy Olaszországban nyújtották be a negyedik legtöbb menekültkérelmet a világon az Egyesült Államok, Kanada és Franciaország után.

Élénk nemtetszést váltott ki a múlt héten az olasz hatóságoknak az a döntése, hogy visszairányítottak Líbiába nagyjából 200 menekültet, akiket a Földközi-tengeren tartóztattak föl nemzetközi vizeken, amint lélekvesztőkön az olasz partok felé igyekeztek. Az ENSZ, a Vatikán és emberi jogi szervezetek is felháborodásuknak adtak hangot, szerintük az olasz vezetés az eljárással megsértette a nemzetközi jogot.

Az Olaszországban való tartózkodással kapcsolatos előírások, illetve a beutazási szabályok megsértését kriminalizáló törvénymódosítással együtt több más változtatást is szavazásra bocsátanak szerdán az olasz parlamentben egy úgynevezett "biztonsági csomag" részeként, szigorítják például a szexuális bűncselekményekért kiszabható büntetéseket.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.