Az ENSZ BT elé került a sertésinfluenza ügye
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé került szerdán a sertésinfluenza ügye; a soros elnöki tisztséget betöltő Mexikó külügyminisztere a nemzetközi szervezetek szerepét és a nemzetközi együttműködés fontosságát hangsúlyozta az egészségügyi válság kezelésében.
A világszervezet legfontosabb testületében első ízben esett szó az új influenza terjedéséről. Patricia Espinosa mexikói külügyminiszter azt sürgette, hogy a nemzetközi közösség tagjai fogjanak össze az influenzaválság leküzdésére.
A mexikói diplomácia vezetője egy másik témáról - a gyerekeknek a fegyveres viszályokban játszott szerepéről - rendezett nyílt tanácskozás elején kifejtette: országa együttműködik az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) a válság kezelésében. Köszönetet mondott azoknak az országoknak, amelyek együttérzésükről és támogatásukról biztosították Mexikót. Mint fogalmazott, ki kell alakítani azt az együttműködést, fel kell építeni azokat a hidakat, amely szükségesek ahhoz, hogy a nemzetközi közösség minden tagja reagáljon a válságra.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár azt mondta: a sertésinfluenza immár globális kihívás, amely nemzetközi együttműködést igényel. Közölte, hogy minden ENSZ-szervezetet mozgósítottak az influenza leküzdésére, az erőfeszítéseket az WHO irányítja.
A főtitkár reményei szerint a globális összefogás eredményeként le lehet majd küzdeni, el lehet majd fojtani a sertésinfluenzát. Hozzátette, nemcsak a BT tagországoktól várja, hogy elkötelezzék magukat az influenza elleni küzdelem mellett, hanem az egész világközösségtől.
Susan Rice amerikai nagykövet kijelentette: az Egyesült Államok üdvözli és támogatja Mexikó járványellenes erőfeszítéseit.
Az amerikai hatóságok szerdai közlése szerint az Egyesült Államokban eddig 91 esetben erősítették meg a sertésinfluenzás megbetegedést. Legutóbb Bostonból érkezett jelentés arról, hogy a H1N1 fertőzést az északkeleti Maine államban megkapta három felnőtt, ők otthonukban lábadoznak.
Janet Napolitano belbiztonsági miniszter sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az amerikai határőrizeti szervek "aktív ellenőrzést" folytatnak a beutazók körében, akiket állapotukról kérdeznek. Közölte ugyanakkor: nem ellenőrzik az utasok testhőmérsékletét annak megállapítására, hogy lázasak-e, és a jelenlegi helyzetben nem látja szükségét a határzárnak.