Kossuth államférfi vagy ellenség?
Kossuth nagy formátumú államférfi vagy a szlovák nemzet ellensége? Ilyen kérdések is felmerülhetnek a most készülő szlovák-magyar történelemtanári kézikönyben - írja a Népszabadság.
2007 nyarán Magyarország és Szlovákia miniszterelnökei 14 pontos megállapodást írtak alá a két ország kapcsolatainak javításáért egyebek közt arról, hogy a magyar és szlovák történészek közös "történelmi szöveggyűjteményt" készítenek - emlékeztet a Népszabadság. A megállapodás eredményeként tanári kézikönyv készül középiskolai történelemtanárok, egyetemisták számára. A köteten a két ország történészei dolgoznak: minden fejezetet egy magyar és egy szlovák szakember ír közösen. Ha valamely kérdésben nem jutnak közös nevezőre, akkor két párhuzamos leírás, két külön szócikk jelzi az álláspontokat.
A munka magyarországi vezetője, Szarka László történész a Népszabadságnak kifejtette: a közös szócikkek megírása nem minden esetben lesz egyszerű. Mindjárt az első, a középkori államok kialakulását tárgyaló fejezetben adódhatnak ellentétek, de vitákat gerjeszthet a XIX. század jeles magyar és szlovák történelmi személyiségének, így Ján Kollárnak, Kossuth Lajosnak, Ludovít Stúrnak, Tisza Kálmánnak a megítélése. Kossuth minden vita ellenére hazánkban a legnagyobb államférfiak egyikének számít, Szlovákiában viszont sokan a szlovák nemzet ellenségeként emlegetik.
Szarka szerint éppen az ilyen ellentétes értelmezések miatt van szükség olyan tanári segédkönyvre, amely az eredeti forrásokra támaszkodva, lehetőleg elfogulatlanul ad többféle értelmezési, megközelítési lehetőséget, módszertani iránymutatást.
A könyv magyar és szlovák nyelvű kéziratának elkészítésére a két ország kormánya négy-négymillió forintot adott a Magyar-Szlovák Történész Bizottságnak.