2009. április. 21. 07:57 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 21. 07:58 Világ

"Nem hiszem, hogy sok minden volna, amiért elnézést kell kérnünk"

Dick Cheney volt amerikai alelnök szerint Barack Obama elnök gyenge elnök benyomását keltette Európában, s ezt idővel kihasználhatják Amerika ellenségei.

Cheney a Fox News hírtelevíziónak adott interjújában arról beszélt: minden új adminisztráció bizonyos fokú késztetést érez arra, hogy a gondokért az elődjét hibáztassa. Az a túlzott mérték viszont szerinte már zavaró, ahogy Obama Európában vagy Mexikóban szabadkozott az előző amerikai adminisztráció állítólagos hibái miatt.

"A világon, legyen szó barátainkról vagy ellenségeinkről, gyorsan ki fogják használni, ha úgy érzik, hogy egy gyenge vagy egy olyan elnökkel van dolguk, aki nem áll ki Amerika érdekeiért és védi meg azokat agresszív módon" - fogalmazott az előző washingtoni kormány második embere.

Cheney arról beszélt, hogy a világon már régóta elsősorban az Egyesült Államok játssza a vezető szerepet. "Nem hiszem, hogy sok minden volna, amiért elnézést kell kérnünk" - fogalmazott. Mint mondta, időnként fontos, hogy az elnök közvetlenül és egyenesen szóljon Amerika európai barátaihoz, de az nem célravezető, ha a múltbeli amerikai magatartás miatti bocsánatkéréssel van elfoglalva.

A volt alelnök azt a módot is zavarónak nevezte, ahogy az Obama-kormány nyilvánosságra hozta a Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) a terrorgyanús személyekkel szemben alkalmazott vallatási technikáiról szóló feljegyezéseket. Cheney szerint a közzététel úgy lenne tisztességes, ha a kormány nyilvánosságra hozná azokat az okmányokat is, amelyek ezen módszerek sikerét tanúsítják.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.