2009. április. 14. 14:55 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 14. 14:49 Világ

Sátrakat vert az elnöki rezidencia előtt a grúz ellenzék

Sátrakat vertek fel a Miheil Szaakasvili államfő távozását követelő grúz ellenzéki aktivisták az elnöki rezidencia előtt kedden Tbilisziben.

Az utcai megmozdulások hatodik napja tartanak a grúz fővárosban. Az ellenzék múlt pénteken polgári engedetlenségi mozgalmat hirdetett meg, ennek keretében délután háromtól este kilencig naponta lezárják az állami tévé székházához és az elnöki hivatalhoz vezető utakat mindaddig, amíg Szaakasvili nem távozik a hatalomból.

Az Avlabar városrészben lévő elnöki rezidencia előtt felvert sátortáborról Kaha Kukava, az ellenzéki Konzervatív Párt képviselője úgy nyilatkozott, hogy "az itteni kampány éjjel-nappal fog tartani". Ezenkívül délutánonként tiltakozó nagygyűléseket is rendeznek a parlament előtt - idézte szavait a RIA Novosztyi orosz hírügynökség.

Az ellenzék hevenyészett zárkákat is elkezdett felállítani szerte a grúz fővárosban annak jelképeként, hogy "Grúzia rendőrállam lett". "Sátrak és cellák városává fogjuk változtatni Tbiliszit" - jelentette ki Levan Gacsecsiladze volt elnökjelölt, az Egyesült Ellenzék vezetője egy helyi hírügynökség szerint. A zárkákba a tiltakozó mozgalom vezető képviselőin kívül önkéntes alapon neves politikusok és egyszerű polgárok is bezárathatják magukat.

Az elnöki hivatal előtt újabb megmozdulás veszi kezdetét kedd délután. A "nyakkendőkampány" alapötletét az az egész világot bejárt augusztusi tévéfelvétel adta, amelyen Szaakasvili idegesen rágja vörös nyakkendőjét, miközben egy magas rangú nyugati tisztségviselővel beszél telefonon a grúz-orosz fegyveres konfliktusról.

A Konzervatív Párt arra szólította fel Tbiliszi lakóit, hogy jöjjenek el az elnöki hivatalhoz, és akasszanak egy-egy nyakkendőt az épületet körülvevő rácsos kerítésre. "Ez egyfajta kívánságok fája lesz. Aki felakaszt egy nyakkendőt, kívánhat valamit. Biztos vagyok benne, hogy mindenki ugyanazt fogja kívánni, azt, hogy az elnök mondjon le" - fejtegette Kukava.

Irakli Alaszania, Grúzia volt ENSZ-nagykövete és a Szövetség Grúziáért mozgalom vezetője kiemelte az ellenzéki tiltakozó akciók békés jellegét. "A város különböző részein gyűlünk össze, hogy konkrét választ kapjunk Szaakasvilitől" - jelentette ki.

A polgári engedetlenségi mozgalom a legnagyobb belpolitikai kihívás Szaakasvili előtt azóta, hogy a 2003-as "rózsás forradalom" hatalomra segítette. Az ellenzék elsősorban azt veti Szaakasvili szemére, hogy belerángatta az országot az Oroszországgal vívott tavaly augusztusi villámháborúba, amely eleve megnyerhetetlen volt. Emellett azzal vádolják, hogy tekintélyuralmi rendszert épít ki, korlátozta a sajtószabadságot, és messze eltávolodott azoktól az eszméktől, amelyeket a forradalom idején hirdetett. A grúz elnök már többször is hangsúlyozta, hogy második és egyben utolsó hivatali idejének lejárta, 2013 előtt nem akar távozni a hatalomból.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.