"Vörösingesek" szállták meg a népszerű üdülővárost
Több száz kormányellenes tüntető vonult a délkelet-ázsiai országok csúcstalálkozójának otthont adó szálloda elé pénteken a thaiföldi Pattajában, a szerintük illegitim miniszterelnök, Abhiszit Veddzsadzsiva távozását követelve.
A "vörösinges" tüntetők, Thakszin Sinavatra volt kormányfő hívei, kisebb dulakodás után a rendfenntartók két biztonsági gyűrűjét is áttörték. A rendőrök és a katonák alig tanúsítottak ellenállást, amikor az "Abhiszit, hordd el magad!" jelszót kiabáló, éneklő, ütemesen tapsoló tiltakozók előrenyomultak a luxusszállodáig.
A tüntetők eltorlaszolják az épület bejáratát, ennek ellenére az illetékes miniszterelnök-helyettes a vezetőjükkel tartott rövid megbeszélés után közölte: meg fogják tartani a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) csúcstalálkozóját.
© AP |
A rendőrség bejelentette, hogy "minden szükséges eszközt" bevet a nemzetközi tanácskozás helyszínéhez vezető út megtisztítására, a kormányfő pedig azzal fenyegetőzött, hogy őrizetbe fogja vetetni a tüntetők hangadóit.
A gazdasági világválságnak szentelt, péntektől vasárnapig tartó csúcstalálkozóra tíz délkelet-ázsiai ország, valamint Kína, Japán, Dél-Korea, India, Ausztrália és Új-Zéland állam- és kormányfőit várják. Eközben a thaiföldi fővárosban, Bangkokban is folytatódtak az ellenzéki tüntetések. A miniszterelnöki hivatal előtt pénteken még mindig mintegy 4500-an tartottak ülősztrájkot, és körülbelül ezren gyülekeztek a Győzelem-emlékmű körül, ahol taxisblokád van.
A 2006-ban puccsal megbuktatott kormányfő, Thakszin hívei azért nem fogadják el a mostani miniszterelnököt, mert 2007-ben elvesztette a választásokat, és csak a parlamentben alakult új pártszövetségeknek köszönheti hatalomra jutását. Abhiszit a negyedik miniszterelnök a Thakszin elleni államcsíny óta, amelyet királypárti tábornokok hajtottak végre, és értelmi szerzője az ellenzék szerint a király főtanácsadója volt. Thakszint tavaly két év börtönre ítélték hatalommal való visszaélés miatt, de a volt kormányfő még az ítélet kihirdetése előtt külföldre menekült. Támogatói 2007 decemberében visszatértek a hatalomba, de választási csalásra hivatkozva pártjukat tavaly decemberben feloszlatta az alkotmánybíróság. Elemzők a konfliktust a hagyományos városi elit és a Thakszint támogató szegény vidéki lakosság szembenállásaként jellemzik.