2009. április. 10. 14:30 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 10. 14:12 Világ

Már külföldiek is keresztre feszíttetik magukat a Fülöp-szigeteken

Idén is keresztre feszítésekkel, vallási és rituális szokások keveredésével vette kezdetét nagypénteken a húsvét a Fülöp-szigeteken, ahol idén már külföldiek is keresztre feszíttették magukat.

Buzgó hívők tucatjai vállalkoztak a keresztre feszítésre, sokan korbáccsal csapkodták hátukat, mások pedig Krisztus passióját, vagyis a szenvedéstörténett kántálták a nagypénteken kezdődött húsvéti ünnepségeken a katolikus többségű ázsiai országban, ahol a vallási szokások véres rituálékkal keverednek.

A önkéntes keresztre feszítés extrém megnyilvánulása az elkötelezett hitnek, amelyet az egyház nem néz jó szemmel. A kontinens legnagyobb katolikus közösségét irányító püspöki konferencia ellenzi az ilyen rituálékat, mivel a penitenciát gyakorlók saját maguk bántalmazásáért várnak jutalmat. "Mi csak böjtölésre, imádságra és bűneik meggyónására bátorítjuk a híveket"- mondta Pedro Quitorio atya, a Fülöp-szigetek püspöki konferenciájának szóvivője. "Nem tudunk véget vetni a gyakorlatnak, amire nincs semmi szükség, de az egyház nem bír rendőri hatalommal. Ezek a rituálék akadályozzák, hogy nyájunkat a katolikus egyház valódi tanításaira vezessük" - tette hozzá.

A Manilától 80 kilométerre északra fekvő San Fernando Cutudban színes utcai előadásként idézték fel Krisztus keresztre feszítésének történetét, emberek tucatjai 50 kilogrammos fakeresztet cipeltek, sokan pedig véresre korbácsolták hátukat. Miután a résztvevők az égető hőségben több mint egy kilométert gyalogoltak mezítláb a falu körül, a dráma egy mesterséges dombon ért véget, ahol 11 férfi 7,6 centis szögekkel feszíttette keresztre magát.

"Nem a pénzért csinálom, én így adok hálát az Úrnak, aki sok áldást hozott a családomnak, és többször megóvta az életemet" - mondja Ruben Inaje, aki 1986 óta játssza Jézus Krisztus szerepét a cutudi előadásokon. A 48 éves férfi azt követően vállalkozott a keresztre feszítésre, hogy a nyolcvanas évek közepén túlélt egy háromemeletes zuhanást. "Úgy gondoltam, Isten eszközként használ engem, hogy megmutassa a világnak a filippínók felé irányuló odaadását. Addig csinálom, míg az Úr lehetővé teszi, hogy testem kibírja a fájdalmat" - számolt be a keresztre feszítést követő ápolás alatt az orvosi állomáson.

A szomszédos Bulacan tartomány Paombong városában öt embert, köztük egy 18 éves lányt és egy ausztrál férfit feszítettek keresztre, a külföldi férfi abban bízik, hogy áldozathozatala meggyógyítja rákbeteg édesanyját. A kosárlabdapályán összegyűlt tömeg éljenzéssek fogadta a 33 éves John Michaelt, aki pár perccel a szögek kihúzása után már megkönnyebbülten mosolygott.  

Négy másik körzetből hozzávetőleg 25 keresztre feszítésről számoltak be, az eseményeket mindenhol kíváncsi európai, ausztrál, és ázsiai turisták kísérték figyelemmel. A furcsa hagyomány 1955-ben egy faluból indult útjára, ma már azonban igazi turistalátványosság sörrel, fagylalttal és szuvenírekkel. Apácák és a fontos vendégek különleges emelvényről nézhették végig az eseményeket.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.