Marton Kati: „A Fehér Házban a királyné elengedhetetlen kellék”
Lelkes demokrata, feminista, Richard Holbrook amerikai dioiplomata felesége és ambíciózus író – ez Marton Kati, az Egyesült Államokban élő, magyar származású újságíró. A Titkos hatalom – avagy amikor az elnök felesége beleszól a történelembe című, magyarul is megjelent könyvét szerdán mutatták be Budapesten, az írónő jelenlétében. A mű tizenkét elnöki házaspár történetét mondja el. Az önnön
A könyvét „eredeti munkának” tituláló Marton szerint az elnöki feleségektől az amerikai választópolgár sokat vár. Mint sajtóanyagában olvasható, az elnökválasztás során az amerikaiak „nemcsak egy férfit […] választanak meg” A szerző az elnöknék közül kiemelte a számára legkedvesebb Eleanor Rooseveltet, Franklin Delano Roosevelt hitvesét. A könyv állítja, hogy az ő házasságuk megváltoztatta a világot. Marton szerint Eleanor Roosevelt tulajdonképpen az egész világnak First Ladyje volt, s döntő szerepet játszott abban, hogy férje lépéseket tett a feketék emancipációja irányába.
A szerző körülbelül négyszáz interjút készített, köztük a még élő volt elnöki házaspárokkal. (Az Egyesült Államok több egyetemén is tankönyvként használt mű szerzőjének férje Richard Holbrooke, a Clinton-kormányzat egyik legbefolyásosabb diplomatája volt, s Al Gore 2000-es, kis híján bekövetkezett győzelme esetén könnyen külügyminiszterré avanzsálhatott volna.)
Marton Kati © Szegő Péter |
Marton idézte Jacqueline Kennedyt , aki szerint az elnöknek egy társa van a Fehér Házban, akiben igazából megbízhat: a felesége. Mindenki más – beleértve a legközvetlenebb, belső, bizalmi munkatársakat is – inkább „leendő emlékiratíró”.
Felelevenítette Michelle Obama szavait is: a mostani elnök felesége „először életében férje győzelme után volt büszke az Egyesült Államokra”. Megjegyezzük, ennek nálunk nem volna túlságosan jó akusztikája. Meleg szavakkal szólt a házaspárról, akik remekül együttműködnek a Fehér Házban.
A hvg.hu kérdésére Marton Kati megerősítette: jó esély van arra, hogy a 2012-es elnökválasztást egy nő nyerje meg, hiszen már Hillary Clinton is kis híján elnökjelölt lett. Az írónő kizártnak tartja, hogy nőtlen vagy elvált politikus legyen az Egyesült Államok elnöke: „Az amerikai társadalom nagyon konzervatív. A Fehér Ház kicsit olyan, mint egy királyi udvar, ahol a királyné elengedhetetlen kellék” – állította az írónő.
Szegő Péter