2009. március. 31. 19:28 Utolsó frissítés: 2009. március. 31. 22:53 Világ

Szekeres is esélyes a NATO-főtitkárságra?

Lezárhatná a húsz éve kezdődött kelet-európai rendszerváltást Szekeres Imre NATO-főtitkárrá történő megválasztása egy osztrák lap mai cikke szerint.

A Wiener Zeitung a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján bekövetkezett politikai változások kapcsán említi keddi cikkében Szekeres Imrét, a jelenlegi magyar honvédelmi minisztert. A Bécsi Tartományi Parlament egyik korábbi frakcióvezetője által jegyzett cikk úgy véli: ha a NATO a jövő heti főtitkár-választáson Szekeres Imre megválasztása mellett döntene, azzal jelképesen is lezárulhatna a kelet-európai régió két évtizedes politikai átalakulása. A cikk szerzője ezzel arra utal, hogy Szekeres annak a Horn Gyulának volt közeli munkatársa, aki annak idején szocialista külügyminiszterként elsőként merészkedett a drótvágóval a Keletet Nyugattól elválasztó vasfüggönyhöz - írja a HavariaPress.

Rüdiges Stix A vasfüggöny - még nem omlott le teljesen? című cikkében a lehetséges jelölteket tekinti át a NATO jövő hétre esedékes főtitkár-választása előtt, s ennek keretében méltatja Magyarország - úgy is, mint Ausztriával szomszédos ország - védelmi miniszterét. A szerző emlékeztet arra, hogy a NATO főtitkárát a katonai főparancsnok ellensúlyaként, hagyományosan nem az Egyesült Államokból választják meg posztjára.

A jelenlegi favorit a dán Anders Fogh Rasmussen, az eddigi Bush-adminisztráció szövetségese, de komoly jelölteket állított a cikk szerint az USA több más, klasszikus szövetségese is, mint Lengyelország, Kanada és Norvégia. Stix azonban úgy látja: rajtuk kívül esélyes még a bolgár külügyminiszter és Szekeres Imre is.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.