2008. október. 08. 19:58 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 08. 20:04 Világ

Szekeres: az ukrán és grúz NATO-tagság nem került szóba

Az amerikai védelmi miniszter támogatást ígért ahhoz az angol-francia kezdeményezéshez, amellyel az afganisztáni műveletekhez szükséges helikopterek modernizációjára és cseréjére vállalkoznak; ez a térség hét országát, köztük Magyarországot is érinti - közölte Szekeres Imre honvédelmi miniszter szerdán újságírókkal.

A miniszter azután nyilatkozott, hogy szerda délután találkozott Robert Gates amerikai védelmi miniszterrel, aki a NATO csütörtökön kezdődő védelmi miniszteri találkozójára érkezett. Szekeres Imre közölte: a kezdeményezés lényege, hogy támogatnák azon országokat, amelyek rendelkeznek modernizációra szoruló helikopterekkel; ebben az Egyesült Államok is részt vesz. Az érintett országok mindegyike Mi-17-es, vagy Mi-24-es helikoptereket használ, s ezeket vagy modernizálni, vagy előbb-utóbb cserélni kell. Hozzátette: "ebben jó lenne összefogni." Szó van arról is, hogy a magyar helikopterpilótákat az amerikaiak készítenék fel az afganisztáni szerepvállalásra. 

Szekeres Imre közölte: az amerikai védelmi miniszter nem kért nagyobb magyar katonai jelenlétet Afganisztánban. Mint mondta, a védelmi miniszter megelégedetten vette tudomásul, hogy Magyarország teljesíti az Afganisztánban vállalt feladatait. Ezek között szerepel a tartományi újjáépítési csoport, valamint a kabuli nemzetközi repülőtér irányítását ellátó csoport munkája is. Szekeres Imre kiemelte, hogy a Magyar Honvédség jövőre felkészítő-kiképző csoportokat küld két afgán zászlóaljhoz. Az egyik ilyen csoport fele amerikai katonákból áll majd, az ohiói nemzeti gárda katonái vesznek majd részt ebben a munkában. A politikus közölte, a Magyar Honvédség részvétele a közös műveletekben a harmadik legnagyobb a 26 NATO-tagállam közül, ami - mint mondta - elismerésre méltó.

Az amerikai és a magyar miniszter megállapodott arról, hogy Afganisztánban folytatódik a két haderő együttműködése. Az Egyesült Államok fegyverzettel, technikával és kiképzéssel is támogatja a magyar szerepvállalást. Ez elsősorban a különleges katonai erőket érinti. Szekeres Imre ismertetése szerint az amerikai védelmi miniszter közölte: a NATO-n belül példamutató a pápai C-17-es program. A NATO jövője szempontjából jó hír, hogy két héttel ezelőtt aláírták az erről szóló megállapodást az érintett nemzetek.

A C-17-es katonai szállítógépek beszerzését és üzemeltetését célzó, úgynevezett stratégiai légi szállítási kezdeményezéshez Magyarország mellett eddig kilenc további NATO-tagország (Bulgária, Észtország, Litvánia, Norvégia, Hollandia, Lengyelország,  Románia, Szlovénia és az Egyesült Államok), valamint a szövetségen kívüli Finnország és Svédország csatlakozott. A pápai bázison egyelőre három óriásgépet állomásoztatnak majd. A programban részt vevő tagállamok a gépeket egymással megosztva üzemeltetik.  

Szekeres Imre közölte: az amerikai védelmi miniszter impozánsnak nevezte a magyar haderő-átalakítás eredményeit. Ez a műveleti képességekben, Afganisztántól Koszovóig látható, és egyértelmű. Az az amerikai támogatás, "ami szükséges, fegyverzetben, kiképzésben, főleg a különleges műveleti erők felkészítésében, továbbra is rendelkezésre fog állni" - mondta a miniszter. A Magyarország által régóta javasolt közös finanszírozás elképzelésével kapcsolatban nyitottnak bizonyult az amerikai védelmi miniszter - mondta Szekeres Imre.

Jelenleg minden tagország maga viseli a felajánlott erőinek költségeit. Magyarország azt javasolta, hogy hozzanak létre közös pénzalapot, amelybe minden ország hadserege létszámához mérten fizetne be pénzt, és amelyből aztán a műveletek költségeit finanszírozná a NATO. Újságírói kérdésre közölte, hogy az ukrán és a grúz NATO-tagság kérdése nem került szóba a kétoldalú találkozón.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.