2009. február. 08. 16:27 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 08. 15:49 Itthon

Szekeres Imre: Több lesz a diplomácia a világban

Rendkívül kedvezőnek, irányultsága és a részletek tekintetében is egyaránt nagyon fontosnak értékelte Joe Biden alelnöknek a müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián elhangzott, az új amerikai kormányzat külpolitikai törekvéseit ismertető beszédét Szekeres Imre honvédelmi miniszter.

A miniszter - aki Magyarországot képviselte a biztonságpolitika "Davosának" tartott, hagyományos fórumon - az MTI-nek adott vasárnapi nyilatkozatában hangsúlyozta: "úgy vélem, Biden amerikai alelnök beszéde, de Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök müncheni felszólalása is azt valószínűsíti, hogy a világ meg fog változni, s több lesz a diplomácia, több lesz a párbeszéd". Ez Szekeres Imre szerint mindenképp segíteni fog az orosz-amerikai viszony rendezésében, s segíteni fog abban, hogy a békefenntartásban - legyen szó Afganisztánról vagy a világ más részéről - jobb legyen az együttműködés és nagyobb legyen a hatékonyság.

Afganisztánnal kapcsolatban a honvédelmi miniszter különösen fontosnak nevezte, hogy mind Hamid Karzai afgán államfő, mind James Jones amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó a válság rendezésével kapcsolatban a biztonság megszilárdítására és az újjáépítés felgyorsítására irányuló átfogó megközelítés szükségességét hangsúlyozta. Mindez azt erősíti meg, hogy Afganisztán stabilizálása nem csupán katonai, hanem ennél jóval szélesebb körű feladat.

Szekeres Imre szerint jól látható, hogy a Barack Obama vezette új amerikai adminisztráció általánosságban pozitívan hat a politikai közgondolkodásra. A miniszter  Biden beszéde kapcsán különösen fontosnak tartotta annak hangsúlyozását, hogy miközben Amerika többet kíván tenni, ugyanezt elvárja Európától is. Szekeres Imre maga is úgy vélte, hogy Európának többet kell vállalnia és aktívabb szerepet kell betöltenie a transzatlanti térség biztonságának növelése érdekében. Nem szabad megengedni azt, hogy a kapcsolatrendszer két csoportra váljon szét, azaz az "együttműködésre hajlandók és az együttműködésre képesek" csoportjára, hanem mindenkinek aktívabb szerepet kell betöltenie - fogalmazott a miniszter, aki egyebek között áttörést sürgetett a közös műveletek közös finanszírozásának biztosítása érdekében.

A tervezett új afganisztáni NATO-stratégia kulcselemének a miniszter az említett átfogó megközelítést nevezte, s rendkívül fontosnak tartotta, hogy immár az új amerikai kormány is ezt a megközelítést támogatja.  Ennek kapcsán  utalt a közelmúltban elfogadott magyar nemzeti katonai stratégiára is, amelynek lényege, hogy a nemzetvédelem, illetve a NATO-n belüli vállalások nem csupán katonai feladatokat jelentenek, hanem  magukban foglalják a katonai-polgári együttműködés szükségességét is.  Ily módon az ország jó irányban haladt már az elmúlt időszakban is - jelentette ki, emlékeztetve:  Magyarország Afganisztánban amerikai katonákkal együtt már az év elején megkezdte egy olyan tanácsadó és műveleti csoport működtetését, amely az afgán hadsereg felkészítésében játszik szerepet, s olyan feladatokat vállalt, amelyeknek erős polgári része is van.

Az Egyesült Államok által tervezett európai rakétatelepítéssel kapcsolatban a magyar miniszter üdvözölte mind az amerikai alelnök, mind a nemzetbiztonsági főtanácsadó állásfoglalását arra vonatkozóan, hogy Washington megvizsgálja majd, mire van szükség  és milyen körülmények között. Szekeres Imre szerint meg kell várni ennek a vizsgálatnak az eredményét. Jelentősnek nevezte azt is, hogy Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes ezzel kapcsolatban kifejtette: országa nem siet a kérdés megítélésében. Vagyis van mód és lehetőség az érdemi felülvizsgálatra és a szövetségesekkel való konzultációkra - jelentette ki.

A müncheni biztonságpolitikai fórumon elhangzottakkal kapcsolatban a miniszter az MTI-nek hangsúlyozta: bízik abban, hogy az ismertté vált törekvések által stabilabb lesz a világ, stabilabb lesz Európa, s stabilabb lesz Magyarország is.
Hirdetés