2009. március. 22. 19:49 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 23. 12:13 Világ

A Post szerint nem lesznek előre hozott választások

Valószínűleg nem lesznek előre hozott választások Magyarországon, ehelyett a parlament új miniszterelnököt fog választani, akinek a kormánya a 2010-es tavaszi választásokig lesz hivatalban - írta a vasárnapi The Washington Post.

Gyurcsány Ferenc meglepte az országot azzal, hogy közölte: lemond, mert akadályt jelent a gazdasági válságból való kilábaláshoz szükséges reformok útjában - emelte ki a tekintélyes amerikai lap. Gyurcsány Ferenc nem rejtette véka alá, hogy súlyos csorba esett a tekintélyén 2006-ban, amikor nyilvánosságra került egy gyűlésen mondott beszéde, amelyben elismerte: a gazdasági helyzetet illetően hazudtak, hogy megnyerjék a választásokat. A rádióban is bejátszott beszéd tiltakozásokat és zendüléseket váltott ki, amelyekben ezrek sebesültek meg - írta a washingtoni lap.

A The Washington Post úgy fogalmazott, hogy Gyurcsány Ferenc, miközben új kormány alakítását javasolta, úgy tűnik, bebiztosította helyzetét. Néhány órával ugyanis azután, hogy közölte, kész lemondani, újraválasztották a Magyar Szocialista Párt elnökévé, a szavazatok több mint 80 százalékával. Ezáltal beleszólást nyert lehetséges utóda kiválasztásába.

Kormányváltás
Olvassa el az összes hírt a kormányváltásról a hvg.hu-n.
Az újság Magyarország helyzetét jellemezve leírta, hogy az gazdaság helyzetén erősen rontott a globális pénzügyi válság, a kormány 25,1 milliárd dollárnyi hitelt vett fel a Nemzetközi Valutaalaptól és más intézményektől. Miután megingott a befektetők bizalma azzal kapcsolatban, hogy az ország képes-e visszafizetni adósságait, a forint jelentősen meggyengült, s a jegybank emiatt nem tudott kamatot csökkenteni a gazdaság ösztönzésére. A magyar gazdaság 2009-ban várhatóan 5 százalékkal fog zsugorodni.

A The New York Timeshoz hasonlóan a The Washington Post is idézett olyan elemzői véleményt, hogy Gyurcsány Ferencnek a lemondás bejelentésével az volt a szándéka, hogy megerősítse párton belüli helyzetét. "Nem világos, mi a valódi szándéka, hogy feladja-e a helyét (...) vagy csak meg akarja mutatni, nincs helyette más" - mondta Milován Orsolya, a Nézőpont Intézet szakértője, aki megjegyezte: a kormányfő nem említett senkit, aki a helyére léphetne.
Hirdetés