Országgyűlési választásokat, minél előbb
Az idő pénz – ez Magyarország esetében hatványozottan érvényes. Nincs idő a további trükkökre, politikai légtornász-mutatványokra. A „szakértői kormány”, amelynek vezetőjét gyakorlatilag Gyurcsány jelölné ki, ilyen időhúzásnak tűnik. A válságkezelés nem egy poszt-gyurcsányi kormány kinevezését, hanem a választások haladéktalan kiírását, széles társadalmi támogatottságra támaszkodó kormány megalakítását tenné szükségessé.
Az ember hüledezik. Itt mindenki megbolondult? Értelmes ember még komolyan gondolhatja, hogy az MSZP, akár az SZDSZ-szel, néhány „független” volt MDF-es képviselővel koalícióban olyan kormányt tud megalakítani, amely a következő 12 hónapban erős politikai háttérrel gazdaságpolitikai fordulatot hajthat végre és konszolidálhatja a magyar gazdaságot? (Ami többek között a kiadások minden korábbi elképzelésnél drasztikusabb lefaragását jelenti). A választásra jogosultaknak pillanatnyilag talán ha 20 százaléka támogatja a fenti pártokat. És vajon ki vezetné a szakértői kormányt? Ki az, aki elnyerheti a parlamenti szavazatok többségét? Bokros? Surányi? Békesi? Kiss Péter? Bajnai? Király Júlia?
Tudomásunk szerint többen közülük nem vállalják, vagy csak a Fidesz hallgatólagos támogatásával hajlandók egyáltalán megfontolni az esetleges kinevezést. A Fidesz pedig jelezte, nem híve egy pünkösdi királyságú szakértői kormánynak, előrehozott választásokban látja a jelenlegi helyzet megoldásának kulcsát.
Gondoljuk csak el, miután Gyurcsány hamut szórt a fejére és megszaggatta ruháit, most ő lesz a királycsináló? Lendvai Ildikóval és Simon Gáborral egyetemben ugyanis ők fognak javaslatot tenni az illető személyére, majd erről tanácskoznak a pártokkal, azaz a Kóka-Fodor kettőssel és Dávid Ibolyával.
Talán Bokros az egyetlen, aki a pillanatnyi információk szerint belevágna a feladatba, részben személyes hiúságból, részben küldetéstudatból. Ő talán az egy éves mandátummal is megbékélne, utána remek referenciákkal még az eddigieknél is könnyebben tudna bármely nemzetközi intézménynél elhelyezkedni. Az ő megválasztása viszont kétséges: az MSZP baloldalán elhelyezkedő képviselők, akik a szolidaritást a piacnál többre tartják, aligha fogják őt támogatni.
Még az az érvelés is sántít, hogy a szocialista képviselők inkább ott ülnek jó pénzért még egy évig a parlamentben, mintsem bevállalják a korai megmérettetés kockázatát. A vidéki szocialista polgármesterek, önkormányzati képviselők nagy része ugyanis belátta, minél tovább húzzák a választások kiírását, annál jobban erodálódik a szocialista párt, és bekövetkezik az, amitől a baloldalon annyira rettegnek: a Fidesz megkapja a mandátumok kétharmadát, és saját belátása szerint fogja fazonírozni az alkotmányt.
Ha sokat totojáznak a politikusok, a végén valóban az utca népe veszi saját kezébe a döntést. Hogy a ma még kicsiny radikális csoportocskák tarsolyában mi rejtőzik, arról ízelítőt kaphatunk a tegnapi, Parlament előtti tüntetésről készül videóból. Nem igazán kecsegtető perspektíva. Addig kell cselekedni, amíg a demokratikus pártok urai a helyzetnek.
Számos más érv is szól a választások kiírása mellett. Vasárnap délután van, nem tudjuk, hogyan alakul a forint árfolyama hétfőn reggel, sok jóra nem számíthatunk. A szakértői kormány körüli huzavona újabb kockázatokat jelent, a külföldi befektetőket, illetve az IMF-et valószínűleg nem fogják megnyugtatni.
Igazi cezúra kell, ezt a Gyurcsány által kiszemelt kormányfő nem fogja tudni teljesíteni. A józan ész azt súgja: a parlamenti választások kiírására van szükség, lehetőleg az EP választásokkal egyidőben. Minden más megoldás csak szépségtapasz egy súlyosan fertőzött sebre.
-rR-