2009. március. 20. 14:31 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 20. 14:31 Világ

Felfüggesztették Madagaszkár tagságát az Afrikai Unióban

Alkotmányellenesnek minősítette a Madagaszkáron végrehajtott hatalomátvételt az Afrikai Unió (AU) Béke- és Biztonsági Tanácsa pénteken, és felfüggesztette az ország AU-tagságát.

A testület szerint a hadsereg aktív közreműködésével végbement elnökcsere államcsíny, amely nem fér össze Madagaszkár alkotmányával. Az AU hat hónapot adott az alaptörvénynek megfelelő kormány létrehozására. Ennek legkézenfekvőbb módja a parlamenti választás - mondta a testület soros elnöki tisztét betöltő Burkina Faso AU-nagykövete.
 
Bruno Nongoma Zidouemba szerint amennyiben nem áll helyre az alkotmányos rend fél éven belül, az AU megfontolja, hogy szankciókat vezessen be az Indiai-óceánban fekvő szigetország vezetői ellen. A kontinentális szervezet a határozat támogatására kért fel számos Afrikán kívüli országot, egyebek közt Franciaországot, Madagaszkár egykori gyarmattartó urát, a koldusszegény ország első számú segélyezőjét. 
 
Hónapokig tartó utcai tüntetések után Marc Ravalomanana elnök kedden lemondott, és átadta a hatalmat a hadseregnek, amelynek vezetői alig néhány óra múlva átadták az ország irányítását Andry Rajoelina ellenzéki vezérnek.
 
A dél-afrikai országokat tömörítő Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) csütörtökön úgy döntött, hogy nem ismeri el Madagaszkár új elnökét. Ugyanaznap az Európai Unió cseh elnöksége államcsínynek minősítette azt a módot, ahogyan Rajoelina az államfői posztra került, az Egyesült Államok pedig bejelentette, hogy felülvizsgálja Madagaszkár amerikai forrásból történő segélyezésének gyakorlatát. 
 
Az Afrikától keletre fekvő szigetországban január vége óta tart a hatalmi harc a 2002 óta hivatalban volt elnök és ellenzéke között. Azóta mintegy 140 embert öltek meg a politikai válságot kísérő tüntetéseken és zavargásokban. Rajoelina közpénzek elherdálásával és a demokrácia veszélyeztetésével vádolta Ravalomananát, aki rendre azzal válaszolt, hogy ellenlábasa alkotmányellenes módon tör a hatalomra, hiszen az alaptörvény értelmében 34 évesen még be sem tölthetné az elnöki tisztséget.
 
Az újdonsült elnök szerint a keddi "diadal" az "igazi demokrácia" győzelme a diktatúra felett. Rajoelina azt ígéri, hogy két éven belül választásokat rendeznek.


Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.