Afrikába utazott a pápa
Saját szavai szerint "a remény üzenetét" vitte magával a legszegényebb kontinensre XVI. Benedek pápa, aki kedden megkezdte egyházfői minőségében első afrikai utazását.
Erőszak, regionális konfliktusok sorozata, szegénység, éhezés, korrupció, hatalmi visszaélések sokasága, emberkereskedelem - a rabszolgaság új formája - sújtja Afrikát, s a pénzügyi válság és a klímaváltozás következményei is súlyosabban érintik e kontinenst, mint a többi földrészt - mondta közvetlenül érkezése után a kameruni főváros, Yaoundé repülőterén, ahol Paul Biya kameruni elnök fogadta.
"Az egyház a békét és Isten országának boldogságát kínálja híveinek" - folytatta. Az afrikai országok katolikus egyházai közel állnak azokhoz, akik szenvednek és segítségre szorulnak. Olykor éppen a katolikus egyház az egyetlen működő szervezet, amikor más struktúrák már nem működnek az afrikai társadalmakban - hangsúlyozta. Ugyanakkor számos problémával néznek szembe az afrikai országok katolikus egyházai, időnként például konfliktusba kerülnek az iszlámmal, mint például Szudánban és Nigériában - tette hozzá. Hangsúlyozta: fontosnak tartja a más egyházak felé való nyitást, ezért muzulmán vezetőkkel is találkozik Kamerunban.
XVI. Benedek csütörtökön találkozik Kamerunban 52 ország püspökségeinek képviselőivel, hogy együtt készítsenek elő egy Afrika problémáival foglalkozó püspöki szinódust, amelyet októberben szándékoznak megrendezni a Vatikánban. A pápa jótékonysági szervezetek helyi központjait is felkeresi Kamerunban, majd pénteken továbbutazik Angolába, afrikai útjának második és egyben utolsó állomására.
Míg a fejlett világban apad a vallásukat gyakorló katolikusok száma, Afrikában növekszik; a kontinens ezért létfontosságú az egyház jövője szempontjából - írta a Reuters hírügynökség elemzője.
Afrika számos súlyos problémája közül is kiemelkedik az AIDS-betegség veszedelmes terjedése. A Szaharától délre fekvő afrikai országokban 22 millió ember HIV-fertőzött, azaz ott él a világon ismert összes fertőzött 67 százaléka és a HIV-pozitív gyerekek közel 90 százaléka. A betegség terjedése különösen Botswanát, Szváziföldet és a Dél-afrikai Köztársaságot sújtja.
Még úton Kamerun felé, a repülőgépen tartott sajtótájékoztatóján azt mondta az egyházfő erről a kérdésről, hogy az óvszerek terjesztése nem jelent megoldást. "Nem lehet megoldani az AIDS okozta problémákat óvszerek osztogatásával. Sőt, ez még súlyosbítja is a gondokat" - állította a katolikus egyházfő, és úgy vélekedett, hogy az emberek "spirituális újjáéledése" tehetné lehetővé a betegség megfékezését. (A Vatikán hivatalos álláspontja szerint a szexuális önmegtartóztatás az AIDS elleni küzdelem legjobb módja.)