Iszlám Párt: nem a tűzszüneti megállapodásra
Elutasította az előző nap megkötött szomáliai tűzszüneti megállapodást vasárnap az egyik fő iszlamista lázadószervezet, az Iszlám Párt.
Sejk Seríf Ahmed új szomálai elnök a kormányerők és a lázadószervezetek közötti tűzszünet érdekében szombaton elfogadta a lázadók követelését, és beleegyezett abba, hogy bevezeti az országban az iszlám törvénykezést, a saríát. Hozzátette azonban, hogy nem hajlandó megengedni a saría szigorú értelmezését, amely szerint például lányok nem járhatnak iskolába, a nők csak elfátyolozva mutatkozhatnak, a férfiaknak szakállt kell viselniük, tilos a zene és a televízió.
Sejk Serífetet – aki egy mérsékeltebb lázadóvezér volt – január végén választották meg államfőnek, a parlament pedig február közepén megválasztotta miniszterelnöknek az ország egyik korábbi elnökének fiát, Omar Abdur-Rasíd Sarmarkét. A parlament és a kormányhivatalok a szomszédos országban, Dzsibutiban működnek, mert az ország nagy része az al-Kaida terrorhálózathoz kötődő másik nagy lázadószervezet, az as-Sabáb kezén van, sőt a szervezet január végén elfoglalta Baidoa várost is, amely a kormányzati intézmények székhelye volt 2005 májusa óta. A szervezet az általa elfoglalt országrészben már korábban bevezette a saríát.
Az új szomáli vezetés és a lázadók között térségbeli vallási vezetők közvetítésével tárgyalások kezdődtek, és ennek az eredménye, hogy az államfő elfogadta az iszlamistáknak a saría bevezetésére vonatkozó követelését. Döntését még jóvá kell hagynia a parlamentnek, de Sejk Seríf szerint a törvényhozás nem fog akadályt gördíteni az intézkedés elé.
Az Iszlám Párt szóvivője azonban vasárnap közölte: ők nem kötöttek tűzszünetet a kormánnyal. „Ha úgy döntünk, ezután is támadást indítunk ellenségeink és kiszolgálóik ellen.” A kormányhadsereg és az azt támogató afrikai uniós békefenntartók, illetve a lázadók közötti harcokban az utóbbi napokban legkevesebb 30-an haltak meg.