2009. február. 04. 08:09 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 04. 08:45 Világ

Washington nem nyugszik bele a kirgiz nembe

Az Egyesült Államok folytatja tárgyalásait Kirgizisztánnal a közép-ázsiai országban létesített amerikai légitámaszpont fennmaradásáért annak ellenére, hogy Kurmanbek Bakijev kirgiz államfő bejelentette a manaszi támaszpont bezárását - közölte a biskeki amerikai nagykövetség.

 A nagykövetség közleménye szerint az Egyesült Államok egyelőre nem kapott a kirgiz vezetéstől semmilyen hivatalos értesítést a bezárásról szóló döntésről. Egyelőre minden katona végzi megszokott feladatát - tették hozzá.

Washingtoni amerikai illetékesek eddig nem reagáltak Bakijev keddi moszkvai bejelentésére. A bejelentés rossz időben történt az Egyesült Államok szempontjából, mert az afganisztáni amerikai erők számára alternatív szállítási útvonalat kell keresnie a Pakisztánból kiindulók helyett, utóbbiakon ugyanis iszlamista lázadók rendszeresen megtámadják a szállítmányokat.

Bakijev Dmitrij Medvegyev orosz államfővel tárgyalt Moszkvában, s a találkozón egyebek mellett megállapodás született arról, hogy Oroszország kétmilliárd dollár hitelt és 150 millió dollár segélyt nyújt Kirgizisztánnak. A Kommerszant című lap kedden közölt értesülése szerint ezúttal Moszkva az anyagi támogatás előfeltételéül szabta a támaszpont bezárásának bejelentését.

Bakijev az orosz elnökkel lezajlott találkozó után szervezett sajtóértekezleten elmondta: a kormány nemrég határozott arról, hogy meddig maradhatnak az amerikai csapatok, de hivatalosan a döntést még nem jelentették be. Ezzel szemben Biskekben még kedd reggel is hangsúlyozták, hogy nincs napirenden a manaszi támaszpont bezárásának kérdése. 

Iszkak Maszalijev, a kirgiz kommunista párt egyik parlamenti képviselője szerint Biskek 180 napot fog adni az amerikai erőknek a távozásra.

Manasz bezárását Moszkva és Peking a Sanghaji Együttműködési Szervezet égisze alatt már 2006-ban kérte, és azóta a téma minden magas szintű orosz-kirgiz találkozón szerepelt. Oroszországot bosszantja, hogy stratégiai érdekszférája területén tart fenn támaszpontot az Egyesült Államok.

Hirdetés