Iráni műhold: vitatott célok
Az Omid nevű műhold fellövése nem szolgál katonai célokat - jelentette be szerdán az iráni külügyi szóvivő.
Irán első saját gyártású műholdjának Föld körüli pályára állítása tudományos és technológiai jelentőségű - mondta Haszan Gasgavi heti sajtótájékoztatóján Teheránban.
Az Omidot (Remény) a szintén iráni fejlesztésű Szafir-2 hordozórakétával bocsátották fel az űrbe hétfő este. Az eseményt az iráni iszlám forradalom 30. évfordulójához időzítették. Iránnak már keringett műholdja az űrben, de az orosz gyártmányú volt, és orosz rakéta is állította pályára még 2005-ben.
Ehud Barak izraeli védelmi miniszter felszólította a nemzetközi közösséget, hogy szigorítsa meg a Teheránnal szembeni büntetőintézkedéseket tekintettel arra, hogy Iránnak immár saját műholdja is van. Az iráni szatellit pályára állítása "erősíti Teherán katonai és hírszerzési képességeit", s ez "még egy okot szolgáltathat a nemzetközi közösségnek arra, hogy szigorítsa az Iránt sújtó szankciókat" - mondta Barak.
Kedden az iráni külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a műhold kizárólag békés célokat szolgál. Manusehr Mottaki azt is kiemelte, hogy Irán katonai képességei védelmi célúak.
A washingtoni Fehér Ház, valamint a brit, a francia és a német külügyminisztérium azonban egyaránt aggodalmának adott hangot az iráni műhold pályára állítását és Teherán ezzel kapcsolatos szándékait illetően. Az a nagy hatótávolságú ballisztikus technika ugyanis, amellyel műholdakat lehet felbocsátani az űrbe, alkalmas robbanófejjel felszerelt rakéták kilövésére is.
A NATO egyik illetékese arról beszélt, hogy ha Irán valóban sikeresen pályára állította műholdját, az azt jelenti, hogy Teherán rendelkezik olyan rakétákkal, amelyek elérhetik akár Izraelt vagy Európa délkeleti részét is.