2008. december. 09. 10:23 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 09. 10:22 Tech

Iránnak jövőre elég hasadóanyaga lehet egy bombához

Irán elvileg már jövőre képes lehet nukleáris töltet előállítására, ám egy esetleges katonai akció a várttal ellenkező hatással járhat, és a világnak inkább tárgyalnia kell Teheránnal - áll az egyik vezető londoni hadászati kutatóműhely hétfőn kiadott elemzésében.

A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (IISS) által összeállított helyzetértékelés szerint Irán 2009-ben "valószínűleg elérkezik arra a pontra", hogy elégséges mennyiségű, alacsony dúsítási fokú urániumkészlete legyen egy atombomba előállításához.

Az IISS fegyverzetkorlátozási és leszerelési kutatási programjának igazgatója, Mark Fitzpatrick azonban úgy vélekedik a tanulmányban: ez nem jelenti közvetlenül azt, hogy Iránnak lesz is nukleáris töltete, és hamis szembeállítás, hogy "vagy Irán a bombával, vagy Irán bombázva". Az esetleges katonai akció ugyanis jó eséllyel nemhogy késleltetné Irán atomfegyverkezését, de még erőteljesebben e fegyverfajta megszerzésére sarkallná a teheráni vezetést.

Egy előzetes provokáció nélküli fegyveres támadás után Irán valószínűsíthetően kivonulna az atomsorompó-szerződésből, és minden erőforrását atomfegyver-fejlesztési programjára összpontosítaná.

Az IISS szakértője arra a következtetésre jut, hogy az iráni hasadóanyag-termelő kapacitás fejlesztésének célja a fegyvergyártási képesség megteremtése. Erre utal a programot övező titkolózás és félrevezetés, és az, hogy atomerőmű hiányában egyébként értelmetlen lenne a befektetés ezeknek az érzékeny technológiáknak a kifejlesztésébe.

Fitzpatrick szerint azonban ha Irán meg is teremti a "látens" atomfegyver-gyártási kapacitást - ami valószínű -, a "féken tartás és az elrettentés" stratégiája lesz döntő jelentőségű annak megakadályozásában, hogy Irán "átlépje a küszöböt", és valóban fegyvergyártásba kezdjen.

Az elrettentés politikája hatékonynak bizonyult a hidegháború időszakában "sokkal erősebb ellenfelek esetében", és van ok annak feltételezésére, hogy ugyanez a politika hatékonyan meg tudja akadályozni az atomfegyverrel felszerelt Irán megjelenését - áll a tanulmányban.

Az IISS vezető szakértője szerint továbbra is a tárgyalás és a szankciók kettős politikája a legjobb módja az iráni együttműködési készség felmérésének, kiegészítve a féken tartás stratégiájával, amelynek célja az érzékeny technológiák és alapanyagok iráni hozzáférésének korlátozása.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.