2009. január. 12. 10:30 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 12. 10:52 Világ

Ukrajna újra aláírt - elvben indulhat a gázszállítás?

Ukrajna hétfőn aláírta a gáz áramlását ellenőrző megfigyelőkről szóló megállapodást, immár minden kiegészítés nélkül - közölte hétfőn a Gazprom sajtóosztálya. Medvegyev orosz elnök tegnap a kiegészítések miatt tiltotta meg a gázszállítás újraindítását.

Kijev a Moszkvában szombaton aláírt dokumentumhoz titkosított kiegészítést csatolt, amelyről értesülve Dmitrij Medvegyev elnök vasárnap éjszaka megtiltotta a kormánynak a megállapodás elfogadását, vagyis az európai gázszállítások felújítását. A kiegészítés egyebek között napi 21 millió köbméter gáz ingyenes szállítását követeli az energiahordozó továbbítása technológiai szükségleteinek fedezésére.

Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója vasárnap késő éjszaka sajtóértekezleten hangsúlyozta: az érvényes szerződés szerint a szükséges mennyiséget a tranzitországnak kell biztosítania, saját készleteiből, vagy úgy, hogy megvásárolja. "Ez a lopás legalizálását célzó kísérlet" - jelentette ki Miller. Azt is szóvá tette, hogy a Naftogaz továbbra sem vállal semmiféle garanciát a tranzit továbbítására.    

Megcsapolók
   
Ukrajna a viszály során végig arra hivatkozott, hogy csak a tranzit technológiai szükségletéhez vett le gázt az Európának szánt szállítmányokból, míg a Gazprom mindvégig lopásnak nevezte a tranzit megcsapolását és azt állította, hogy Ukrajna saját szükségleteit fedezi ilyen módon.

Ezzel kapcsolatban a Kommerszant című lap a Gazprom forrásaiból úgy értesült, hogy az ukrán fél a továbbításhoz technológiai célból szükséges gázért vasárnap reggel ezer köbméterenként 201 dollárt ajánlott, de az orosz fél ragaszkodott a 450 dolláros árhoz, s ugyanennyire tartja az Ukrajnának idén szállítandó gáz árát is. A Naftogaz szerint 450 dolláros gázár mellett a tranzitdíjnak a jelenlegi - és szerződésben 2010 végéig rögzített - 1,7 dollár helyett 9,8 dollár kell emelkednie ezer köbméter/száz kilométerenként.          

A BBC brit műsorszóró értesülése szerint a titkosított kiegészítés megtiltotta volna a megfigyelő csoportban tevékenykedő Gazprom-szakembereknek a hozzáférést az ukrán gáztárolókhoz.


Ki tehet róla?
   
A Komszomolszkaja Pravda című lapban Dmitrij Vidrin ukrán politológus úgy vélekedett: az oroszok előbb, az ukránok később jöttek rá, hogy nem akarnak szembekerülni Európával. A megfigyelőcsoport működése során azonban újabb botrányok törhetnek ki, például a tárolók ellenőrzésénél, ahol nehéz megmondani, kié a gáz, amelyet éppen kiemelnek.  

Szergej Markov politológus, az állami duma képviselője szerint az egész viszály fő oka Viktor Juscsenko ukrán elnök, aki robbanást akar előidézni Ukrajnában, hogy elnöki kormányzást vezethessen be, s ehhez próbálta megszerezni a Nyugat támogatását, de nem járt sikerrel.
   
A Vedomosztyi című lap elemzője arra hívta fel a figyelmet: mindaddig, amíg nem állnak rendelkezésre alternatív útvonalak a gáz számára, Moszkva és Kijev együttműködésre van kárhoztatva, mégpedig úgy, hogy az egyiküknek a gázra, a másikuknak a tranzitra van monopóliuma, s ilyen körülmények között mindig fennáll a veszély, hogy a tárgyalások túllépnek a pusztán gazdasági kereteken. A lapban egy másik elemző újra értetlenségének adott hangot Vlagyimir Putyinnak a viszályban vállalt aktív szerepe miatt.

Hirdetés