Gázvita: Kijev visszatáncol?
Az Európai Uniónak sikerült szóbeli megállapodást elérnie Ukrajnával az Európának szánt gáztranzit ellenőrzéséről, arról, hogy a megfigyelő csoportban az orosz fél szakemberei is dolgozhatnak - közölte szombaton Mirek Topolánek cseh kormányfő orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal Moszkvában. Ezzel gyakorlatilag egy időben az ukrán külügyminiszter-helyettes Kijevben kijeletette: Ukrajna tiltakozik az ellenőrzéssel kapcsolatban támasztott, "elfogadhatatlan orosz feltételek ellen".
Topolánek, az EU soros elnöki tisztségét betöltő Csehország kormányfője Putyinnak elmondta: a szóbeli megállapodással "sikerült túllépni az ukrán elnök és kormányfő közötti nézeteltérésen" - mire Putyin azt válaszolta: "Ön elérte a lehetetlent". (Ugyancsak szombaton Roman Beszszmertnij, Viktor Juscsenko ukrán elnök titkárságának helyettes vezetője szombaton azzal vádolta Moszkvát, hogy "szándékosan idézte elő a gázválságot Julija Timosenko elnöki ambícióinak támogatása érdekében", hogy a kormányfő "politikai osztalékhoz jusson".)
Topolánek arról beszélt Putyinnak, hogy az elért megállapodás szerint a megfigyelő csoportban jelen lesznek az orosz és az ukrán szakemberek egyaránt, s mindkét fél képviselői dolgozhatnak a másik fél területén is, s Topolánek saját elmondása szerint azzal a javaslattal érkezett Moszkvába, hogy kezdjék meg a megfigyelő csoport elhelyezését a helyszíneken. Kijelentette: addig Ukrajnában lesz, amíg meg nem kezdődnek újra a gázszállítások Európába. Utalt arra is: a helyzet annyira kiéleződött, hogy már senkit nem érdekel, ki tehet róla, mindkét fél iránt megingott a bizalom.
Putyin reményét fejezte ki, hogy az Ukrajna által bevezetett gázblokádnak sikerül véget vetni az EU közreműködésével, s Ukrajna végre aláírja az ellenőrzésről szóló megállapodást, de hozzátette: az unió erőfeszítései ellenére a helyzet egyelőre csak romlik. A kijevi külügyminiszter-helyettes szerint Ukrajna ezúttal az ellen tiltakozik, hogy a megfigyelő csoportban az ukrán, orosz és az EU-t képviselő szakemberek mellett a legnagyobb nyugat-európai gázimportáló cégek képviselői is jelen legyenek, és ezt azzal indokolja, hogy az érintett cégek közül számosban a Gazpromnak jelentős érdekeltsége van.
Konsztantyin Jeliszejev újra azt állította, hogy Oroszország a határ orosz oldalán hasonló megfigyelést nem irányoz elő, csak az ukrán vezetékrendszer feletti ellenőrzést akarja megszerezni. Ukrajna azt javasolja, hogy az EU Bizottsága, a Gazprom és a Naftogaz szakemberei Ukrajnában és Oroszországban egyaránt ellenőrizzék a gáz áramlását - mondta. (Ukrajna eddig az orosz szakértők jelenléte ellen tiltakozott.)
Az orosz külügyminisztérium nyomban cáfolta az ukrán állításokat, s egyebek mellett rámutatott: a nemzetközi megfigyelő csoport létrehozását eleve Moszkva javasolta január elején, majd - miután Ukrajna akkor ezt írásban elutasította - néhány nap múltán Angela Merkel német kancellár vetette fel újra. A közlemény utalt arra is: többek között Vlagyimir Putyin már többször is leszögezte, hogy Oroszország kész fogadni saját területén lévő mérőállomásain a nemzetközi megfigyelőket, amennyiben feláll a csoport az eredeti orosz-német javaslatnak megfelelően úgy, hogy abban orosz szakértők is lesznek. Jeliszejev azt mondta: Ukrajna reméli, hogy a tranzitdíjat a jövendő konfliktusok megelőzése érdekében a jövőben "az EU-val közösen határozhatja meg".
Miközben Ukrajnában egyre jelentősebb gázkorlátozásokat vezetnek be, s a Dnyeszteren túli szakadár terület már napok óta egyáltalán nem kap gázt, Viktor Juscsenko elnök sajtószolgálata szombaton bejelentette, hogy Ukrajna a saját területén kitermelt gázból napi kétmillió köbméternyi gázt szállít Bulgáriának és Moldovának.
Sajtóértesülések szerint a Gazprom arra készül, hogy Nyugat-Európa legnagyobb gáztárolóját építse fel Észak-Németországban a jelenlegihez hasonló válsághelyzetek elkerülésére. Az EU szakértői bizottsága - amelyet a 2006-os, hasonló események nyomán hoztak létre - pénteken azt javasolta, hogy Norvégiában, Nagy-Britanniában, Lengyelországban és Romániában növeljék a gázkitermelést.
Mirek Topolánek egyébként megjegyezte: már nem csak Ukrajna, hanem más országok is felvetik, hogy a gáz árának a jelenlegi átlagos mintegy 450 dollárról mintegy 250 dollárra kell majd csökkennie ezer köbméterenként, hiszen az a dollár árfolyamához és a kőolaj árához kötődik, amely egyre csökken a világpiacon.