2008. december. 29. 08:56 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 29. 10:35 Világ

Lemondott az ideiglenes szomáliai államfő

Benyújtotta a parlamentnek lemondását Szomália ideiglenes államfője.

"Megválasztásomkor ígéretet tettem arra, hogy lemondok, ha nem sikerül helyreállítanom a békét és a stabilitást Szomáliában" - indokolta döntését Abdullahi Yusuf a törvényhozás előtt mondott beszédében.

Lemondásában közrejátszott az is - folytatta - , hogy nem sikerült kiterjesztenie az ENSZ támogatásával létrehozott ideiglenes kormány ellenőrzését az ország egészére és hogy nem jött létre együttműködés közte és az ország vezetői között. A nemzetközi közösséget is elmarasztalta, mert "képtelen volt segíteni" az országon.
 
A parlamentnek harminc napja van arra, hogy új elnököt válasszon az ország élére, addig házelnök látja el az államfői teendőket.

Yusufot 2004. október 10-én választották meg az ideiglenes kormány élére. Az elnök lemondása a közte, a kormány egyes tagjai és az átmeneti parlament között kialakult, a szomáliai megbékélési folyamatot is hátráltató viszálynak hivatott véget vetni. A viszály megbénította az átmeneti hatalmi szervek működését Szomáliában, miközben az iszlamista felkelők egyre inkább teret nyertek, a megbékélési folyamat pedig egy helyben topogott.

Tovább gyengítette az elnök hatalmát, hogy december 16-án leváltotta Nur Hassan Hussein ideiglenes kormányfőt, arra hivatkozva, hogy a miniszterelnöknek nem sikerült biztonságot teremtenie a káosz uralta kelet-afrikai országban. Az ellenzék kétségbe vonta Nur Hassan Hussein leváltásának érvényességét, s a helyére kinevezett Mohammud Mohamed Guled nyolc nappal később lemondott.

Az ország nagy része, Baidoát és a főváros, Mogadishu egy részét kivéve iszlamista lázadók kezén van. A csaknem mindennapos harcokban több ezer civil halt meg vagy sebesült meg. Emberi jogi csoportok szerint a harcokban részt vevő felek mindegyikének - a hadseregnek, az iszlamistáknak és a kormány oldalán beavatkozó etióp hadseregnek is - felróhatók háborús bűncselekmények. A háború mellett szegénység is sújtja az Afrika szarván elterülő országot. Az alutáplált gyermekek száma háromszázezerre tehető, azonban a legtöbb segélyszervezet kivonult Szomáliából a fegyveres harcok és az emberrablások miatt.



Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.