2008. december. 27. 12:40 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 28. 12:06 Világ

Izrael légicsapást mért Hamász-objektumokra, közel 200 halott

Az izraeli légierő csapások összehangolt sorozatát mérte szombaton a Hamász Gázai övezeti épületeire; a támadás kórházi és mentős közlések szerint 195 halálos áldozatot követelt. A Hamász bosszúra szólította fel híveit.

Állítólag életét vesztette Taufík Dzsaber, Gáza város rendőrfőnöke is. Szemtanúk szerint az izraeli harci gépek két hullámban hajtották végre megtorló akciójukat, legalább harminc rakétát lőve ki a különböző célpontokra. Televíziós tudósítások utcákon heverő holttesteket mutattak, és sebesülteket, amint a zavarodott mentősök elszállítják őket.

Fokozzák a támadást?

Izrael kész fokozni a Gázai övezet elleni támadását - közölte Ehud Barak védelmi miniszter egyik munkatársa.  A nyilatkozat nem sokkal azután hangzott el, hogy az izraeli légierő összehangolt csapások sorozatát mérte a palesztin területet kormányzó Hamász mozgalom több épületegyüttesére.
 "A hadművelet szükség szerint folytatódik és kibővül, ez (a parancsnokok) megítélésére van bízva" - jelentette ki a védelmi miniszter munkatársa. "Olyan időszak előtt állunk, amely nem lesz egyszerű vagy könnyű" - tette hozzá.

A Hamász egyik rendőrségi szóvivője a területet kormányzó iszlamista mozgalom rádiójában arról számolt be, hogy az egyik Gáza városi rendőrségi épületegyüttesben éppen avatási ünnepséget tartottak az újonnan kiképzettek számára, amikor az épületet csapás érte. Egy hírügynökségi tudósító szerint támadás érte a gázai kikötőt is, a Hamász több objektuma súlyosan megrongálódott. A várost számos részét vastag fekete füst terítette be. A Gázai övezet déli részén található hán-júniszi menekülttáborból legalább két halottról és harminc sebesültről számoltak be. Az izraeli hadsereg megerősítette az összehangolt légitámadások hírét, de nem kommentálta az akciót.
 
Mahmúd Abbász, a Hamásszal rivalizáló mérsékelt palesztin elnök Ciszjordániából (a másik palesztin területről) nyilatkozatban ítélte el az izraeli "agressziót" és önmérsékletre szólított fel.

Az elmúlt napokban izraeli politikusok többször is figyelmeztettek arra, hogy a hadsereg vissza fog vágni azokra az aknavetős és rakétatámadásokra, amelyeket a Hamász fegyveresei hajtottak végre a határ menti izraeli települések ellen, azóta, hogy pár nappal korábban lejárt a két fél júniusban, egyiptomi közvetítéssel megkötött féléves tűzszünete.

A Hamász fegyveresei kedden és szerdán mintegy száz rakétát és aknagránátot lőttek ki Izrael déli részére, hogy megtorolják a mozgalom három tagjának megölését. Pénteki provokációik egyike során véletlenül egy észak-gázai házat találtak el, ahol két palesztin gyermeket ölt meg a becsapódó aknagránát, egy harmadikat pedig megsebesített. Szombat reggel izraeli katonák három palesztin fegyverest sebesítettek meg az övezet északi részén, amint éppen egy újabb aknavetős támadásra készültek.

Az iszlamista Hamász mozgalom szombaton felszólította csapatait, hogy fegyveres erővel "bosszulják meg" azokat a légicsapásokat, amelyeket Izrael mért a Hamász által ellenőrzött Gázai övezetre. A Hamász rádiójának legújabb közlése szerint az izraeli légicsapásokban legalább 155 ember vesztette életét.

Szemtanúk szerint a Hamász fegyveresei - a felhívással szinte egyidejűleg - ismét rakétákat lőttek ki izraeli területre. Az izraeli hadsereg riadókészültséget rendelt el a fenyegetett településeken.

Izrael a Hamász vezetőit is célba veheti gázai övezeti hadműveletének részeként - közölte  a hadsereg egyik szóvivője, néhány órával a támadások után.

Mahmúd Abbász palesztin elnök, a Hamásszal rivális, mérsékelt Fatah mozgalom vezetője ugyanakkor bejelentette, "sürgősen kapcsolatba lépett" egy sor országgal, hogy segítsenek véget vetni a szombaton kezdődött izraeli katonai akciónak.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.