Merkel eredményesnek ítélte az unió brüsszeli csúcstalálkozóját
Eredményesnek ítélte az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozóját, az elhatározott légkörvédelmi intézkedéseket és a konjunktúra élénkítéséről született döntést Angela Merkel német kancellár.
A szombati német sajtó ezzel szemben kritikusan ítélte meg a brüsszeli határozatokat, és környezetvédelmi szervezetek - köztük az ellenzéki Zöldek pártja - pedig élesen bírálták a kancellárt.
A Deutschlandfunk rádióállomásnak adott nyilatkozatában Merkel mindenekelőtt annak jelentőségét emelte ki, hogy a klímaváltozás káros következményei elleni intézkedésekről sikerült megállapodást elérni. A kancellár úgy ítélte meg, hogy mindez jó jelzés a világnak, illetve a lengyelországi Poznanban zajló ENSZ-környezetvédelmi konferenciának, egyben pedig bizonyítéka annak, hogy Európa élen kíván járni az általános felmelegedés elleni harcban.
Merkel üdvözölte a 200 milliárd eurós konjunktúraélénkítő csomagot is, kiemelve annak jelentőségét, hogy az figyelembe veszi a tagállamok nemzeti sajátosságait. Ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy a csúcsértekezleten elhatározott csomag Németországtól - egyelőre - nem követel új intézkedéseket.
Bírálta ugyanakkor a csúcsértekezleten született klímavédelmi kompromisszumokat - s ezzel összefüggésben Merkel kancellárt is - a Zöldek pártja. Claudia Roth, a környezetvédő párt társelnöke hangoztatta: "Az állítólagos klímakancellár álarca mögött egy kőkemény ipari, illetve autólobbista rejtőzik." Roth rövidlátónak nevezte a kompromisszumokat, s annak a nézetnek adott hangot, hogy a jövőt veszélyezteti, ha nem valósítják meg következetesen a légkör védelmét.
Több környezetvédelmi szervezet a csúcson született megállapodással kapcsolatban az európai környezetvédelmi politika "fekete napjáról" beszélt. A német környezet- és természetvédelmi szövetség (BUND) elnöke, Hubert Weiger pedig egyenesen azt hangoztatta: a német kancellár, az olasz miniszterelnök és a lengyel kormányfő "csúnya összjátéka úgy kilyuggatta a környezetvédelmi csomagot, mint egy svájci sajtot".
A liberális Süddeutsche Zeitung szombati számában úgy vélekedett, hogy a csúcson tanúsított magatartásával Németország véglegesen elveszítette a környezetvédelem élharcosának korábbi nimbuszát. A konzervatív Die Welt a konjunktúraélénkítő csomaggal kapcsolatban pedig azt hangoztatta: bármennyire is "lenyűgözőnek" tűnik a 200 milliárd eurós összeg, az aligha lesz elegendő a gazdasági recesszió megfékezésére.