2008. november. 10. 15:42 MTA Utolsó frissítés: 2008. november. 10. 17:08 Világ

Fico: az útelzárókat Szlovákiában eltávolítanák

Robert Fico szlovák kormányfő hétfőn azt hangsúlyozta, hogy ha magyar-szlovák határátkelők forgalmát a magyar oldalon akadályozó szélsőségesek akciója Szlovákiában lenne, akkor "a szlovák hatóságok közbelépnének és eltávolítanák őket".

 "A szélsőségek és radikálisok megközelítésében talán épp ez a különbség Szlovákia és Magyarország között" - idézte Fico szavait a TASR szlovák hírügynökség azzal kapcsolatban, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom és a Magyar Gárda több határátkelőn félpályás útlezárásokat szervezett. Szlovákiai sajtójelentések szerint egy-egy átkelő magyar oldalán tíz-húsz gépkocsi lassítja a közlekedést, de incidens kora délutánig nem történt.
    

Vitatkozó vélemények
Akar többet tudni a szlovák helyzetről?

A hvg.hu interjúkat készített Szlovákiában élő magyar értelmiségiekkel - még a dunaszerdahelyi botránnyal felerősített feszültség előtt. Ám a két értelmiségi véleményét érdemes megismerni, már csak azért is, mert sok mindent ellentétesen ítélnek meg. Köztük a szélsőségek okait és a szlovák mindennapokat is!
Interjúnk Öllős László történésszel itt!
Hushegyi Gábor esztétával pedig itt!

Fico az észak-szlovákiai Cadcán (Csaca) nyilatkozott, de nem volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre, hogy "vajon mit gondol arról, hogy a magyar kormány szótlanul elnézi a hétfői akciót?" Fico azzal az indoklással tagadta meg a választ, hogy "nem akar vádaskodni". "A dolgokhoz konstruktívan kell hozzáállni. Egy dolog valakit elítélni, és más dolog rendelkezni olyan igazi eszközökkel, amelyekkel az ilyen megnyilvánulások ellen fel lehet lépni" - idézte a szlovák kormányfő szavait a hírügynökség.
    
Robert Fico azzal érvelt, hogy bezzeg a szlovák hatóságok "ki tudták vetkőztetni" egyenruhájukból a Szlovák Testvéri Közösség (SP) tagjait.  A hivatkozott uniformis egyébként a II. világháború alatt fennállt szlovák fasiszta bábállam félkatonai szervezete, a Hlinka Gárda egyenruháinak mintájára készült. 

Az SP néhány éven keresztül a szlovákiai városokban rendre erőmutogató meneteléseket szervezett. Például Rozsnyón egyenként előlépve, több mint százan köpködték le Kossuth Lajos sok évtized múltán újra felállított szobrát, Révkomáromban pedig Trianont éltetve csaptak össze a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom trianoni döntést szidalmazó tagjaival. Az időközben párttá avanzsált SP tevékenységét Szlovákia legfelsőbb bírósága 2006-ban - mint pártot - betiltotta. Polgári egyesületként azonban továbbra is fennmaradt. A Magyar Gárda ellen megszólaló szlovák politikusok gyakran hivatkoznak az SP betiltására, s arra utaló kijelentéseket tesznek, hogy Magyarország nem lép fel hasonló szigorral a magyar szélsőségesek ellen.
    
Cadcai keltezésű jelentését a szlovák hírügynökség azzal zárta, hogy Fico olyan "konstruktív akciótervet" készül felajánlani Gyurcsány Ferencnek, amelynek segítségével a két ország közösen tudna kezelni bizonyos kérdéseket. Robert Fico úgy fogalmazott: "Ne történhessen meg, hogy szélsőségesek járjanak futballmérkőzésekre Szlovákiába. A magyar fél monitorozná őket, s ugyanezt mi is megtehetjük", amennyiben Szlovákiában olyasmi körvonalazódna, ami Magyarországot veszélyeztetné - javasolja a szlovák kormányfő.

Hirdetés